Ludzie wyprodukowali już 10 mld ton plastiku. Większość zalega na wysypiskach

Ludzie wyprodukowali już 10 mld ton plastiku. Większość zalega na wysypiskach
Fot. Dragan Nikolic / depositphotos.com
PAP / tk

Jak wynika z badań organizacji Environmental Investigation Agency ludzie wyprodukowali już 10 mld ton plastiku, z których ok. 6 mld zalega na wysypiskach lub zanieczyszcza środowisko. - Musimy wprowadzić zakaz eksportu plastiku – mówią eurodeputowani.

Według organizacji badającej przypadki niszczenia środowiska naturalnego w ciągu 65 lat produkcja plastiku wzrosła o 18 300 proc.

EIA uważa, że częścią problemu dotyczącego zalegającego plastiku jest eksport śmieci. Jako największych eksporterów odpadów wymienia Niemcy, Francję, Belgię i Włochy. Przeciążają one system zarządzania odpadami krajów, które same nie są w stanie nadążyć z przerobieniem swoich śmieci - twierdzi organizacja.

Belgijska eurodeputowana z partii Zieloni-Wolny Sojusz Europejski Sara Matthieu popiera wprowadzenie zakazu eksportu śmieci. - To dziś ogromny problem. Eksportujemy z Europy nasze plastikowe odpady do krajów trzecich, gdzie nie mamy kontroli nad tym, czy śmieci są tam poddane recyklingowi, czy po prostu składowane na wysypiskach - powiedziała Matthieu w telewizji Euronews.

Zakaz eksportu plastiku wg eurodeputowanej

- Musimy wprowadzić zakaz eksportu plastiku, ponieważ nie możemy być pewni, że odpady w państwach, do których są eksportowane są zarządzane w odpowiedni sposób - dodała.

Pod manifestem do instytucji UE o zajęcie się problemem podpisało się 35 europarlamentarzystów oraz 60 międzynarodowych organizacji na rzecz środowiska. Deklarację przekazano unijnemu komisarzowi ds. środowiska, oceanów i rybołówstwa Virginijusowi Sinkevicziusowi. Przyznał on, że kroki w tej sprawie są potrzebne.

- W najbliższych tygodniach zaproponujemy, w mojej opinii, najbardziej ambitne na świecie zasady eksportu odpadów i zarządzania nimi. Zakaz zakładałby, że państwo otrzymujące odpady dobrowolnie chciałoby je zakupić i jest w rzeczywistości zdolne do ich przetworzenia w zrównoważony sposób - powiedział Sinkeviczius.

Komisja Europejska zakłada, że propozycji w sprawie zakazu eksportu plastiku będzie można się spodziewać do listopada br.

Źródło: PAP / tk

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
ks. Grzegorz Strzelczyk

Czy Bóg zawsze jest dostępny i na nas czeka? Czy grzech przeszkadza w modlitwie? Co w sytuacji, gdy nie potrafię być szczery ze sobą i Bogiem? Czy można tęsknić za kimś, kogo nigdy się nie...

Skomentuj artykuł

Ludzie wyprodukowali już 10 mld ton plastiku. Większość zalega na wysypiskach
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.