Więźniowie posprzątają nielegalne wysypiska śmieci

Więźniowie posprzątają nielegalne wysypiska śmieci
Fot. Antonio Gravante / depositphotos.com
PAP / tk

Ministerstwo Klimatu i Środowiska poinformowało, że Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej przeznaczy 500 tys. zł na sprzątnięcie dzikich składowisk odpadów. Środki mają być przeznaczone dla więźniów, którzy zlikwidują nielegalne wysypiska.

Wiceminister klimatu i środowiska Jacek Ozdoba podczas konferencji prasowej "Więźniowie sprzątają wysypiska - program NFOŚiGW likwidacji dzikich wysypisk" wskazał, że pilotażowy program, w ramach którego 500 tys. zł ze środków Funduszu sfinansuje pracę osób osadzonych w zakładach karnych, pozwoli na likwidację dzikiego wysypiska odpadów.

Sprzątanie wysypisk elementem resocjalizacji

- W ramach programu chcemy aktywizować osoby skazane, a przy tym sprzątać wysypiska. To także element resocjalizacji. Wiele osób skazanych zgłasza się do pracy m.in. do sprzątania odpadów, takie działania pozwolą na wsparcie samorządów w walce o czyste środowisko - podkreślił wiceminister, cytowany w komunikacie resortu.

Wiceminister klimatu i środowiska Jacek Ozdoba zwrócił też uwagę, że zmieniane są także przepisy karne. - Zaproponowaliśmy największą nowelizację Kodeksu karnego od lat 90-tych, m.in. zaostrzająca w sposób znaczący kary za przestępstwa środowiskowe. W nowelizacji przewidujemy m.in. nawiązki do 10 mln zł od przestępców na cele związane z utylizacją zalegających odpadów - zaznaczył.

Wiceminister Jacek Ozdoba przypomniał, że na stronie internetowej GIOŚ został stworzony specjalny interaktywny formularz, który w sposób łatwy i sprawny umożliwia zgłoszenie np. nielegalnego składowiska odpadów. Zaapelował również, by uważnie obserwować swoje najbliższe otoczenie i niezwłocznie informować Inspekcję Ochrony Środowiska o podejrzeniu nielegalnego postępowania z odpadami poprzez formularz zgłoszeniowy.

Źródło: PAP / tk

 

Na początek jesieni, w dniach 23-30 września 2021 r., mamy dla was rabat do 40 proc. na publikacje WAM i MANDO oraz 15 proc. na książki innych wydawców. Wpisz kod: JESIEN21D

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Zebrał i opracował: Stanisław Majcher SJ

Przychodzi ich grupa. Nie znam żadnego. Wiem tylko, że każdy z nich ma coś na sumieniu. Nie są w tym miejscu na wczasach. Dźwigają, każdy z osobna, swoje pogubione życie, a do tego jeszcze poplątane...

Skomentuj artykuł

Więźniowie posprzątają nielegalne wysypiska śmieci
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.