Najczystsze niebo w hiszpańskiej gminie - dzięki inwestycjom ekologicznym

Najczystsze niebo w hiszpańskiej gminie - dzięki inwestycjom ekologicznym
Fot. Nuno Marques / unsplash.com
PAP / tk

Lokalne władze hiszpańskiej gminy Aras de los Olmos, twierdzą, że mają najczystsze niebo w całym kraju. Jest to wynik wsparcia naukowców i inwestycji ekologicznych w odnawialne źródła energii. Dzięki temu gmina jest bliska samowystarczalności w zasilaniu energią.

Jak podał dziennik “El Pais”, w ostatnich latach władze położonej w regionie Walencji miejscowości wykonały wiele inwestycji w przestawienie tej wiejskiej gminy na zasilanie ekologiczne, m.in. prądem z paneli słonecznych.

W ostatnich tygodniach za pośrednictwem portali społecznościowych samorządowcy z Aras de los Olmos informują, że zapoczątkowane w 2016 r. działania zaczynają przynosić pierwsze rezultaty. Przejawem tego jest wzrost zainteresowania ze strony turystów oraz naukowców.

Jak zapewniają samorządowcy z Aras de los Olmos, niebo nad ich wsią jest obecnie najczystsze wśród wszystkich gmin Hiszpanii. Rośnie liczba punktów obserwacji astronomicznej, a także turystów nadciągających do tej położonej na wysokości 1300 m n.p.m. miejscowości, aby oglądać nocą niebo.

Współpraca gminy z naukowcami

Burmistrz hiszpańskiej miejscowości Rafa Gimenez potwierdził, że gmina rozpoczęła już współpracę z naukowcami z Politechniki w Walencji, służącą zaadaptowaniu wszystkich obiektów do używania energii ze źródeł odnawialnych przez 24 godziny na dobę. Tym samym Aras de los Olmos ma stać się pierwszą na terytorium Hiszpanii kontynentalnej gminą w pełni zasilaną czystą energią.

Poinformował on, że po wybudowaniu parku paneli słonecznych i małej hydroelektrowni w tej wiejskiej gminie powstaje teraz elektrownia biogazowa, zasilana m.in. odpadkami roślinnymi, a także odchodami miejscowej trzody chlewnej.

Hiszpańską gminę wzięli również na celownik biolodzy z Walencji, którzy planują zbadać tam wpływ modernizacji energetycznej wsi na miejscową przyrodę.

Źródło: PAP / tk

 

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Redakcja naukowa Mirosława Knapik, Anna Łobos, Iwona Nowakowska-Kempna
Książka W harmonii z naturą. Elementy ekologii w pedagogice i sztuce wpisuje się w nurt szerokiej dyskusji - w ostatnim czasie niezwykle ożywionej - na temat wychowywania dzieci i młodzieży szkolnej w poszanowaniu naturalnego środowiska....

Skomentuj artykuł

Najczystsze niebo w hiszpańskiej gminie - dzięki inwestycjom ekologicznym
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.