Papież Franciszek modlił się przy ekologicznym ołtarzu

Papież Franciszek modlił się przy ekologicznym ołtarzu
Fot. PAP/EPA/MARTIN DIVISEK
vaticannews.va / Łukasz Sośniak SJ / tk

Ostatnią Mszę podczas pobytu na Słowacji papież Franciszek odprawił przy ołtarzu polowym zbudowanym z materiałów pochodzących z recyklingu. Drewniane elementy konstrukcji nadają się do ponownego wykorzystania.

Jak pisze Łukasz Sośniak SJ, centralnym elementem konstrukcji jest mensa ołtarzowa, ale wzrok koncentruje się także na drewnianym krucyfiksie, znajdującym się w głównej części prezbiterium. Drewno do jego wykonania pochodzi z kościoła zniszczonego podczas burzy. Kolejnym kluczowym elementem konstrukcji, wyeksponowanym podczas papieskiej liturgii, jest figura Matki Bożej Bolesnej.

Ekologiczny ołtarz zainspirowany encykliką

Architekt, który zaprojektował papieski ołtarz w Szasztinie przyznał, że inspirował się społeczną encykliką Papieża Franciszka. - Przeczytałem Laudato si’ i poruszyły mnie słowa, że Ziemia jest ogrodem, który został nam dany, abyśmy się nim opiekowali – powiedział Michal Bogar.

- Chcieliśmy także, aby ołtarz skierowany był w stronę wież bazyliki, ponieważ jest to historyczne miejsce, do którego ludzie przybywają, by modlić się przed figurą słowackiej piety. W ten sposób zamierzaliśmy zachować łączność pomiędzy naszą przestrzenią liturgiczną, a sanktuarium. Zależało nam, by nasz projekt był minimalistyczny, wpisujący się we współczesną architekturę i oczywiście, co było dla nas bardzo ważne, ekologiczny – powiedział architekt.

Źródło: vaticannews.va / Łukasz Sośniak SJ / tk

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Maja Wolny
23,94 zł
39,90 zł

Zbliża się awaria świata. A z nią samozagłada 

W brytyjskim miasteczku Bethlem dochodzi do wybuchu elektrowni atomowej. Wprowadzony zostaje nowy reżim, a świat znany do tej pory przestaje istnieć. Roma Wilk, jak większość kobiet...

Skomentuj artykuł

Papież Franciszek modlił się przy ekologicznym ołtarzu
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.