Abp Szewczuk podziękował abp. Gądeckiemu za wizytę polskich biskupów w Ukrainie

Abp Szewczuk podziękował abp. Gądeckiemu za wizytę polskich biskupów w Ukrainie
Abp Szewczuk (Fot. episkopat.pl)
PAP/BP KEP/dm

Zwierzchnik Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego arcybiskup większy kijowsko-halicki Światosław Szewczuk podziękował przewodniczącemu Konferencji Episkopatu Polski abp. Stanisławowi Gądeckiemu za wizytę solidarności w Ukrainie - poinformowało biuro prasowe Konferencji Episkopatu Polski.

„Pragnę przekazać ciepłe słowa ogromnej wdzięczności, za odwiedziny i okazane wsparcie duchowe i moralne dla naszego Kościoła i całego narodu ukraińskiego broniącego swojej suwerenności, niezależności, terytorialnej integralności i prawa do samostanowienia” - czytamy w komunikacie.

Abp Szewczuk podkreślił, że odczuwa „ogromną więź braterstwa z Episkopatem Polski w świętej sprawie łączenia naszych narodów i Bożym dziele dialogu, zapoczątkowanym trzydzieści pięć lat temu w Rzymie, przez niestrudzonego orędownika pojednania polsko-ukraińskiego św. Jana Pawła II”.

„Chciałbym szczerze podziękować Ekscelencji za słowa otuchy i zapewnienia skierowane do udręczonego społeczeństwa, mówiące o nieustannej otwartości i gotowości niesienia pomocy ze strony Kościoła i narodu polskiego dla najbardziej potrzebujących i poszkodowanych w wyniku prowadzonych działań wojennych ze strony Rosji” - dodał.

Abp Szewczuk zaprosił przewodniczącego KEP do udziału w uroczystym otwarciu plenarnego zebrania synodalnego UKGK, które rozpocznie się 7 lipca Boską Liturgią w Katedrze św. Jana Chrzciciela w Przemyślu o godz. 10.00, po której o godz. 15.00 rozpocznie się plenarna sesja Synodu Biskupów UKGK w Wyższym Rzymskokatolickim Seminarium Duchownym, przy ul. Zamkowej 5.

„Będziemy ogromnie zaszczyceni, jeśli Ekscelencja przyjmie nasze łaskawe zaproszenie i wygłosi osobiście lub, w razie niemożności, za pośrednictwem delegata, specjalne przesłanie do biskupów synodalnych” - napisał.

Wizyta polskich hierarchów Kościoła katolickiego: abp. Stanisława Gądeckiego, prymasa Polski abp. Wojciecha Polaka i metropolity lubelskiego abp. Stanisława Budzika na Ukrainie odbyła się w dniach 17-20 maja.

W jej trakcie hierarchowie przebywali we Lwowie i w Kijowie, modlili się za pomordowanych w Irpieniu i Buczy. Spotkali się z metropolitą lwowskim abp. Mieczysławem Mokrzyckim i greckokatolickim biskupem Lwowa Ihorem Woźniakiem.

W Kijowie rozmawiali m.in. ze zwierzchnikiem ukraińskiego Kościoła greckokatolickiego, arcybiskupem większym kijowsko-halickim Światosławem Szewczukiem, zwierzchnikiem prawosławnego Kościoła Ukrainy Epifaniuszem oraz z goszczącym na Ukrainie szefem dyplomacji Watykanu abp. Paulem Gallagherem.

Publikujemy pełny tekst listu abp. Szewczuka:

Ukrainian Greek Catholic Church
Sviatoslav Shevchuk
Major Archbishop of Kyiv-Halych

Kyiv, 24.05.2022

Jego Ekscelencja Ksiądz Arcybiskup Stanisław Gądecki
Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski
Metropolita Poznański

Najczcigodniejszy Księże Arcybiskupie,

pragnę przekazać ciepłe słowa ogromnej wdzięczności, za odwiedziny i okazane wsparcie duchowe i moralne dla naszego Kościoła i całego narodu ukraińskiego broniącego swojej suwerenności, niezależności, terytorialnej integralności i prawa do samostanowienia. Odczuwamy wraz z całym naszym Synodem ogromną więź braterstwa z Episkopatem Polski w świętej sprawie łączenia naszych narodów i Bożym dziele dialogu, zapoczątkowanym trzydzieści pięć lat temu w Rzymie, przez niestrudzonego orędownika pojednania polsko-ukraińskiego św. Jana Pawła II. Chciałbym szczerze podziękować Ekscelencji za słowa otuchy i zapewnienia skierowane do udręczonego społeczeństwa, mówiące o nieustannej otwartości i gotowości niesienia pomocy ze strony Kościoła i narodu Polskiego dla najbardziej potrzebujących i poszkodowanych w wyniku prowadzonych działań wojennych ze strony Rosji.

Korzystając z okazji pragnę zaprosić Ekscelencję do udziału w uroczystym otwarciu plenarnego zebrania synodalnego UKGK, które rozpocznie się 7 lipca Boską Liturgią w Katedrze św. Jana Chrzciciela w Przemyślu o godz. 10.00, po czym po wspólnym posiłku, o godz. 15.00 – rozpocznie się plenarna sesja Synodu Biskupów UKGK w Wyższym Rzymskokatolickim Seminarium Duchownym, przy ul. Zamkowej 5. Będziemy ogromnie zaszczyceni jeśli Ekscelencja przyjmie nasze łaskawe zaproszenie i wygłosi osobiście lub w razie  niemożności  za  pośrednictwem  delegata, specjalne  przesłanie  do  biskupów synodalnych.

W imieniu własnym oraz Synodu Biskupów Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego dziękuję za wszelkie dotychczasowe wyrazy życzliwości i pamięci oraz pozdrawiam gorąco w duchu braterskiej więzi i miłości.

Życzę z głębi serca, aby Boże błogosławieństwo towarzyszyło Księdzu Arcybiskupowi w służbie Kościołowi, poprzez mądre przewodniczenie pracom Konferencji Episkopatu Polski a moc Ducha Świętego wspomagała w działaniach służących pomnażaniu dobra.

Pozostaję szczerze oddany w Chrystusie Panu,

+ Światosław

PAP/BP KEP/dm

 

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Łukasz Walewski

Jak walczyć o swoje, nie doprowadzając do katastrofy

W jaki sposób myślą tyrani? Czy wszyscy są tacy sami? Jak zdobyć nad nimi przewagę, a potem rozbroić i pokonać? Czy lepiej ostro naciskać oponenta, a może...

Skomentuj artykuł

Abp Szewczuk podziękował abp. Gądeckiemu za wizytę polskich biskupów w Ukrainie
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.