Abp Wiktor Skworc: nikt nie zastąpi kobiety w jej matczynej misji

Abp Wiktor Skworc: nikt nie zastąpi kobiety w jej matczynej misji
(fot. episkopat.pl)
2 lata temu
KAI / pk

W święto Najświętszej Maryi Panny Anielskiej z Porcjunkuli metropolita katowicki abp Wiktor Skworc przewodniczył Eucharystii podczas dorocznej pielgrzymki kobiet w Dąbrowie Górniczej.

W tym roku przypada również 50. rocznica koronacji łaskami słynącej figury. W homilii przypominał zebranym kobietom, że nikt nie zastąpi ich w matczynej misji.

- Kto może zastąpić matkę z jej macierzyńską miłością, talentami i charyzmatami? - pytał retorycznie metropolita katowicki podczas odpustu Matki Bożej Anielskiej w Dąbrowie Górniczej. Przypomniał, że ta misja "to codzienne przyjmowanie woli Bożej i cicha na nią odpowiedź".

- Nikt nie zastąpi was w matczynej misji wnoszenia Syna Człowieczego w waszą rodzinę, małżeństwo; w społeczeństwo, które się konkretyzuje w sąsiedztwie - dodał. Przypomniał, że również od kobiet "zależą losy Ewangelii i ewangelizacji w Kościele".

Abp Skworc w homilii przypomniał o duchowym znaczeniu odpustu. - Odpust zupełny - jest myśleniem o przyszłości; jej duchowym ubezpieczeniem - stwierdził.

W słowie skierowanym do pątniczek nawiązał także do hasła trwającego roku duszpasterskiego "jesteśmy napełnieni Duchem Świętym". - Godziną Ducha Świętego jest też Eucharystia…bo to On - Duch Święty przemienia ludzkie serca; wzbudza pragnienie zbawienia - mówił. - On jest osobową Miłością Ojca i Syna, dlatego to Jego trzeba przywoływać, kiedy doświadczamy deficytu miłości rodzinnej, małżeńskiej, społecznej - apelował metropolita katowicki.

Przy ołtarzu modlił się także biskup sosnowiecki Grzegorz Kaszak, który serdecznie witając zgromadzonych na Eucharystii podziękował im za trud pielgrzymowania do dąbrowskiego sanktuarium. We Mszy św. wzięli też udział przedstawiciele władz parlamentarnych oraz władze miasta Dąbrowy Górniczej pod przewodnictwem Prezydenta miasta oraz przewodniczącej Rady Miasta.Odpust Porcjunkuli w święto Matki Bożej Anielskiej jest przywilejem nadanym dąbrowskiej świątyni w 1902 r. W 1968 r. koronami papieskimi obdarzono znajdującą się w świątyni łaskami słynącą figurę Matki Bożej. W tym dniu przypada także doroczna pielgrzymka kobiet diecezji sosnowieckiej do dąbrowskiego sanktuarium.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Abp Wiktor Skworc: nikt nie zastąpi kobiety w jej matczynej misji
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.