Abp Wojciech Polak: Nie ma Kościoła bez Chrystusa

Abp Wojciech Polak: Nie ma Kościoła bez Chrystusa
Prymas Polski abp Wojciech Polak (fot. Mazur/episkopat.pl)
KAI / tk

- Nie można zrozumieć Kościoła bez Chrystusa i nie można Chrystusa pojmować bez Kościoła – mówił w Skokach Prymas Polski abp Wojciech Polak. Podkreślił, że tylko idąc za Chrystusem jesteśmy w stanie wyjść z labiryntu naszych błędnych dróg, egoizmów i zapatrzenia w siebie.

Metropolita gnieźnieński przewodniczył mszy św. z poświęceniem kościoła parafialnego pw. św. Mikołaja w Skokach, który w ostatnich latach przeszedł gruntowny remont. W homilii, nawiązując do tego obrzędu przypomniał, że Kościół to nie tylko miejsce spotkania wspólnoty wierzących, to nie instytucja czy stowarzyszenie o charakterze socjalnym, kulturowym, politycznym, ale „żywe ciało, które idzie i działa w historii, i którego głową jest Jezus Chrystus”.

DEON.PL POLECA
Nie ma Kościoła bez Chrystusa

- Nie można więc zrozumieć Kościoła bez Chrystusa i nie można Chrystusa pojmować bez Kościoła - stwierdził Prymas. Podkreślił, że ważne jest nie tyle to, co w Kościele i dla Kościoła zrobić i pokazać na zewnątrz możemy, ale jak silna jest nasza osobista więź i zażyłość z Chrystusem, podążanie za Nim, które wyprowadza nas z „labiryntu naszych błędnych dróg, egoizmów, zapatrzenia w siebie, grzechu i nienawiści”.

- A więc słuchać głosu Chrystusa i iść za Nim, być z Nim, i być dosłownie w Jego ręku - wskazał prymas przypominając, że więź z Chrystusem umacnia się dzięki modlitwie, w szczerym spotkaniu z Nim, obecnym w swoim Słowie i sakramentach świętych.

Metropolita gnieźnieński nawiązał też do wielowiekowej historii kościoła w Skokach, który, podobnie jak miasto, doświadczył wielu burzliwych i tragicznych wydarzeń będąc świadkiem wojennych i powstańczych zawieruch oraz protestanckich rządów, kiedy probostwo przeniesiono do pobliskiego Potrzanowa.

- Kwitło w tej parafii jednak i po dziejowych zawieruchach odradzało się życie religijne, czego znakiem były także różne organizacje, religijne i społeczne, znajdujące swoje własne miejsce przy tutejszej parafii - przypomniał abp Wojciech Polak dziękując parafianom także za ostatnio podjęty wysiłek remontu parafialnej świątyni.

Dzieje parafii pw. św. Mikołaja w Skokach są nierozerwalnie związane z historią miasta Skoki, które zostało lokowane w 1367 roku na prawie magdeburskim. Dokonał tego król Kazimierz Wielki, dając przywilej lokacyjny swemu wiernemu rycerzowi Januszowi z Podlesia zwanemu Skockim herbu Nowina. Sześć lat później w 1373 roku tenże Janusz ufundował pierwszy, drewniany kościół pw. św. Mikołaja, a biskup Jan Oliwa erygował parafię. W tym roku wspólnota w Skokach obchodzi więc 650-lecie istnienia.

Źródło: KAI / tk

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
abp Wojciech Polak, Marek Zając

Bez kompromisów i skrępowania. Po ludzku

Czy Kościół powinien mieszać się do polityki? Czy Polska powinna przyjmować uchodźców? W jaki sposób mierzyć się z problemem pedofilii wśród księży? Co Kościół ma do powiedzenia kobietom, które...

Skomentuj artykuł

Abp Wojciech Polak: Nie ma Kościoła bez Chrystusa
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.