Abp Wojciech Ziemba zainaugurował Rok Wiary

Abp Wojciech Ziemba zainaugurował Rok Wiary
Abp Wojciech Ziemba doktorem honoris causa Uniwersytetu Warmińsko Mazurskiego (fot. http://archidiecezjawarminska.pl)
KAI / mh

Najłatwiej jest szukać wrogów wiary wokół siebie. A tymczasem najpierw należy dać jasne i czytelne świadectwo własnej wiary. Taki jest sens Roku Wiary - powiedział dziś abp Wojciech Ziemba podczas Mszy św. na rozpoczęcie Rok Wiary w Archidiecezji Warmińskiej, odprawionej w olsztyńskiej katedrze św. Jakuba.

We Mszy św. wspólnie modlili się biskupi, kapłani, zakonnicy i zakonnice, społeczność warmińskiego seminarium HOSIANUM oraz Wydziału Teologii, delegacje parafii archidiecezji i licznie zgromadzeni olsztynianie.

Na początku odbyło się uroczyste wniesienie ksiąg: księgi Pisma Świętego, dekretów Soboru Watykańskiego II, księgi Katechizmu Kościoła Katolickiego oraz Księgi Chrztów z parafii katedralnej z XIX wieku.

W homilii abp Wojciech Ziemba mówił o bogatych znakach wiary wypracowanych przez pokolenia w naszym otoczeniu i o możliwość ich odczytywania. Znakami wiary są kościoły i kaplice, kapliczki i krzyże przydrożne, zabytki sztuki sakralnej. Liczne znaki wiary są w literaturze, w muzyce. Znakiem wiary są wierni modlący się w kościołach, uczestniczący w niedzielnej czy świątecznej Mszy św., biorący udział w życiu Kościoła. Znakiem wiary są krzyże w mieszkaniach, szkołach, szpitalach, a także na sali naszego Parlamentu. Znakami wiary jest bogata nasza historia i nasza kultura.

Każdy wierzący - podkreślił abp Ziemba - ma obowiązek tych znaków wiary strzec i starać się, aby po swoim życiu pozostawić następnym pokoleniom nie mniej wyraźne znaki naszej wiary.

W tym kontekście metropolita warmiński wskazał na niepokojące zjawiska, zagrażające właściwemu praktykowaniu wiary: brak wyczucia sacrum, brak potrzeby wiary, zapomniana modlitwa, wartość człowieka sprowadzona do wymiarów ekonomicznych, czego wyrazem jest chociażby pojęcie "gospodarka zasobami ludzkimi".

Hierarcha przestrzegł, żeby nie szukać przyczyn tego stanu poza sobą. Owszem, wiara w Boga nigdy nie będzie miała wygodnej drogi. Ale wierzyć, to rzeźbić w sobie dzień po dniu obraz i podobieństwo Boga zamierzone przy stworzeniu człowieka - zaznaczył metropolita warmiński.

Na zakończenie przedstawiciele parafii otrzymali oliwną lampkę. Ma ona płonąć w parafialnych kościołach przypominając polecenie Pana Jezusa: Wy jesteście światłem świata. (...) Tak niech świeci wasze światło przed ludźmi, aby widzieli wasze dobre uczynki i chwalili Ojca waszego, który jest w niebie (Mt 5, 14. 16).

W niedzielę Rok Wiary zostanie zainaugurowany we wszystkich parafiach archidiecezji warmińskiej.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Abp Wojciech Ziemba zainaugurował Rok Wiary
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.