Adoptuj Misyjnych Seminarzystów - rozpoczyna się 10. edycja akcji AdoMiS

Adoptuj Misyjnych Seminarzystów - rozpoczyna się 10. edycja akcji AdoMiS
Fot. Can Yalcin / depositphotos.com
KAI / tk

Dziś rozpoczyna się 10. edycja akcji AdoMiS czyli Adoptuj Misyjnych Seminarzystów. Jej celem jest wsparcie duchowe i materialne przyszłych kapłanów w krajach misyjnych. Inicjatywa rozpoczyna się dziś, 4 listopada, we wspomnienie twórcy i patrona seminariów duchownych - św. Karola Boromeusza.

Czym jest AdoMiS?

Akcja Papieskich Dzieł Misyjnych (PDM) w Polsce została zapoczątkowana w 2013 roku. W latach 2011-2022 na pomoc dla seminariów misyjnych przekazano ponad 766 tys. USD.

PDM na stałe utrzymują trzy seminaria: w Moramanga na Madagaskarze, gdzie kształci się 83 kleryków; w peruwiańskim Iquitos (3 kleryków) oraz w Chabua w Indiach (37 kleryków). Program polega na wspieraniu całego seminarium, a nie jednego konkretnego kleryka.

Jak wspomóc seminarzystów?

W inicjatywę można włączyć się przez codzienną modlitwę za adoptowanych seminarzystów, a także jedną z form pomocy finansowej. Można to uczynić indywidualnie lub w grupie parafialnej, wspólnotowej czy koleżeńskiej.

DEON.PL POLECA

Zebrane fundusze przeznaczone są przede wszystkim na utrzymanie seminariów w krajach misyjnych, w tym na budowę i remont budynków, zakup książek i wszelkiego rodzaju sprzętu i narzędzi pracy. W skład seminarium wchodzą: klerycy, wychowawcy i ojcowie duchowni.

Jak zaznacza ks. Maciej Będziński dyrektor PDM w Polsce każdy Kościół jest godny, żeby mieć swoich kapłanów, a więc także Kościół w Ameryce Południowej, Afryce czy Azji. W Europie powołań kapłańskich ubywa, ale, jak zaznacza duchowny, tymczasem np. w jednym z seminariów w Nigerii jest 800 kleryków, a w Wietnamie na przyjęcie do seminarium trzeba czekać 2-3 lata, spełniając przy tym rygorystyczne normy.

- Chciałem serdecznie podziękować tym, którzy modlą się za seminaria w krajach misyjnych i wspierają je materialnie - powiedział ks. Będziński. Jednocześnie zachęcił do wsparcia jednego z seminariów objętych pomocą PDM. Można to uczynić m.in. poprzez stronę salvatti.edu.pl, na której trwa zbiórka internetowa na potrzeby tych placówek. - W imieniu kleryków z Afryki, Azji i Ameryki Południowej proszę o wsparcie duchowe i materialne - powiedział dyrektor PDM.

Fundusz dla seminarzystów misyjnych w Polsce tworzą ofiary z następujących inicjatyw: AdoMiS (Adoptuj Misyjnych Seminarzystów) Misyjny Bukiet (czyli ofiary od neoprezbiterów, księży, nowożeńców i jubilatów), ofiary indywidualne przekazywane od parafii i osób indywidualnych oraz ofiary od bierzmowanych.

Szczegóły dotyczące akcji i możliwości wsparcia duchowego i materialnego znajdują się na stronie: missio.org.pl.

Źródło: KAI / tk

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
ks. Janusz Umerle

Święty Paweł pisał, że uczeń Chrystusa jest glinianym naczyniem (por. 2 Kor 4,7), którego wyjątkowość kryje się w tym, co ono w sobie zawiera. W przypadku sakramentu święceń skarbem, który jest zdeponowany w sercu każdego...

Skomentuj artykuł

Adoptuj Misyjnych Seminarzystów - rozpoczyna się 10. edycja akcji AdoMiS
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.