Łowickie seminarium duchowne od przyszłego roku w Warszawie. Brakuje powołań

Łowickie seminarium duchowne od przyszłego roku w Warszawie. Brakuje powołań
Fot. depositphotos.com
KAI / tk

Brakuje powołań. Do Wyższego Seminarium Duchownego w Łowiczu zgłosił się w tym roku jeden kandydat do kapłaństwa a wszystkich kleryków jest siedmiu, dlatego bp Andrzej Dziuba zdecydował o przeniesieniu do Warszawy kształcenia alumnów. Od przyszłego roku akademickiego będą oni studiować w Wyższym Metropolitalnym Seminarium Duchownym w Warszawie.

Łowickie seminarium duchowne w Warszawie

Nowy kandydat, który zgłosił się do łowickiego seminarium rozpocznie okres propedeutyczny już razem z kandydatami archidiecezji warszawskiej w Podkowie Leśnej. W przyszłym roku łowiccy klerycy spotkają się na Krakowskim Przedmieściu, gdzie mieści się WMSD w Warszawie.

DEON.PL POLECA

Zgodnie z ustaleniami biskupów obu diecezji, łowickie seminarium zachowa swój status. Ks. Zbigniew B. Kielan - rzecznik prasowy diecezji łowickiej podkreśla, że seminarium zostanie przeniesione, a nie zamknięte. Wyjaśnia też, że decyzja biskupa łowickiego o przeniesieniu Wyższego Seminarium Duchownego w Łowiczu do Warszawy począwszy od przyszłego roku formacyjnego 2023/2024 wychodzi naprzeciw watykańskim wytycznym zawartym w "Ratio institutionis sacerdotalis pro Polonia" promulgowanym przez Konferencję Episkopatu Polski, i wiąże się ze zmniejszającą się liczbą powołań kapłańskich w diecezji łowickiej.

Wyższe Seminarium Duchowne w Łowiczu zostało erygowane w 1992 r. przez bp. Alojzego Orszulika. Biskup nowoutworzonej wtedy diecezji łowickiej chciał, aby miała ona własne seminarium, w którym odbywać się będzie formacja kandydatów do kapłaństwa.

Od 1994 roku mieści się ono w budynku, który przed II wojną światową należał do koszar Wojska Polskiego, w czasie wojny zajmowały go wojska niemieckie a potem aż do 1991 roku wojska sowieckie. Pierwszy rok akademicki 1994/1995 w wyremontowanym gmachu z dobudowaną kaplicą i aulą rozpoczęło wtedy 88 kleryków diecezji łowickiej. Do kapłaństwa przygotowało się w nim ponad stu księży diecezji łowickiej. W 2022 r. zostało wyświęconych 3 nowych prezbiterów.

Źródło: KAI / tk

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
ks. Janusz Umerle

Święty Paweł pisał, że uczeń Chrystusa jest glinianym naczyniem (por. 2 Kor 4,7), którego wyjątkowość kryje się w tym, co ono w sobie zawiera. W przypadku sakramentu święceń skarbem, który jest zdeponowany w sercu każdego...

Skomentuj artykuł

Łowickie seminarium duchowne od przyszłego roku w Warszawie. Brakuje powołań
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.