Afryka: wezwania do pokoju i tolerancji

Afryka: wezwania do pokoju i tolerancji
(fot. shutterstock.com)
Logo źródła: Radio Watykańskie Radio Watykańskie / psd

Pokój, pojednanie, miłość, tolerancja - to najczęściej pojawiające się słowa w różnych przesłaniach i komunikatach publikowanych w trwającym okresie Bożego Narodzenia przez episkopaty Afryki. Dotyczy to zwłaszcza krajów uwikłanych w bolesne i tragiczne w skutkach konflikty.

"Weźmy przykład z Jezusa i wejdźmy na ścieżkę miłości bez wyjątków, na drogę wspólnego szczęścia, drogę pokoju i przebaczenia" - napisał w specjalnym apelu do polityków i przywódców religijnych Wybrzeża Kości Słoniowej arcybiskup Abidżanu kard. Jean-Pierre Kutwa. Natomiast z Mauritiusa po raz pierwszy wysłano ekumeniczne przesłanie bożonarodzeniowe. Dokument, podpisany przez kard. Maurice Piata i anglikańskiego biskupa Port-Louis Iana Ernesta, stawia akcent na "dar z siebie", który jest największym, jaki możemy ofiarować bliźniemu.

Ze szczególną uwagą śledzi się jednak doniesienia z Demokratycznej Republiki Konga, gdzie skomplikowana sytuacja wewnętrzna eskaluje napięcia i powoduje liczne akty przemocy. Mówił o tym m.in. Papież Franciszek w orędziu "Urbi et Orbi". Nawiązał do tego również arcybiskup Kinszasy, wskazując na protestującą przeciw autorytarnym rządom prezydenta Josepha Kabili młodzież. "Łatwiej jest zabić niż nie zabić - napisał kard. Laurent Monsengwo Pasinya. - Łatwiej jest ulec przemocy, niż jej się oprzeć. Ale dawno minęły już czasy, kiedy władzę zdobywało się bronią; minęły czasy, gdy starano się utrzymać tę władzę siłą, zabijając mieszkańców kraju. Dziś młodzi ludzie nie domagają się niczego innego jak prawa do życia trochę bardziej godnego! Ostrożnie, moi bracia i siostry, bo kto mieczem wojuje, od miecza zginie" - ostrzegał rządzących Konga stołeczny arcybiskup.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Afryka: wezwania do pokoju i tolerancji
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.