Apel krajowego duszpasterza honorowych dawców krwi: dziękuję i proszę o więcej

Apel krajowego duszpasterza honorowych dawców krwi: dziękuję i proszę o więcej
Fot. depositphotos.com
KAI / tk

– Dziękuję za każdą oddaną już jednostkę krwi, ale krwi będzie potrzeba bardzo wiele, dlatego nie przestawajmy w naszej ofiarności – zachęca o. płk rez. Zenon Surma, klaretyn krajowy duszpasterz Honorowych Dawców Krwi (HDK).

W całym kraju w wielu stacjach krwiodawstwa masowo oddawana jest krew w związku z agresją rosyjską na Ukrainę.

Emerytowany kapelan zwraca uwagę, że po inwazji Rosji na Ukrainę w stacjach Krwiodawstwa zwiększyła się liczba chętnych, którzy oddają krew. – To bardzo ważny gest miłosierdzia i często jedyny jaki możemy wykonać, ale za to bardzo ważny i dobry. Konflikt eskaluje i jasne staje się, że będzie potrzeba bardzo wiele krwi dla rannych, dlatego zachęcam i proszę, aby każdy kto może niech oddaje krew dla naszych braci ze wschodu – podkreśla o. Surma. Krew w szpitalach polowych jest na wagę złota, nie ma czasu, aby pobierać jej od dawców na miejscu, dlatego zabezpieczenie jej zapasów będzie niezwykle ważne.

Gdzie oddać krew?

Dodał, że także w miastach, w których zorganizowane będą szpitale tymczasowe (np. na Stadionie Narodowym w Warszawie), zapasy krwi są bardzo ważne. – Być może wydaje nam się, że krew potrzebna jest tylko na „ścianie wschodniej” naszego kraju, ale to nie prawda. Uchodźcy z Ukrainy będą dość rozlokowywali się w wielu rejonach Polski, dlatego niezależnie od tego, gdzie mieszkamy warto oddać krew – przekonuje. Rozdysponowaniem jej zajmą się odpowiednie centra, dodaje. – Zachęcam też do modlitwy w intencji pokoju na Ukrainie. Niech Matka Boża Królowa Pokoju, wstawia się za Ukraińcami, wszystkimi cierpiącymi z powodu tego konfliktu – podkreśla kapelan.

 

Krew można oddawać w centrach i stacjach krwiodawstwa i krwiolecznictwa. Aby zostać dawcą trzeba być między 18 a 65 rokiem życia. – W czasie oddawania krwi należy być zdrowym. Rano przed oddaniem krwi należy zjeść lekkie śniadanie, a w dniu poprzedzającym donację dobrze jest wypić nieco więcej płynów. Przy oddawaniu krwi do rejestracji konieczny jest dowód osobisty o czym niekiedy się zapomina. Krew może być pobierana nie częściej niż 6 razy w roku od mężczyzn i nie częściej niż 4 razy w roku od kobiet, z tym że przerwa pomiędzy pobraniami nie może być krótsza niż 8 tygodni – przypomina o Surma.

O. Zenon Surma jest honorowym dawcą krwi od 1978 r. Dotychczas oddał ponad 60 litrów krwi. Decyzją Konferencji Episkopatu Polski w 1997 r. wybrany został Krajowym Duszpasterzem Honorowych Dawców Krwi, a w ubiegłym roku mianowany na kolejną 5 letnią kadencję. Za swoją działalność w 2002 r. otrzymał najwyższe wyróżnienie PCK HDK „Kryształowe Serce”. Ks. Surma zorganizował już kilkadziesiąt akcji pobierania krwi na terenie kraju, m.in. w parafiach wojskowych i cywilnych w Siedlcach, Zegrzu, Łodzi, Bydgoszczy, Klarysewie i ostatnio w Płocku.

Źródło: KAI / tk

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Anna Dziurdzia

Wyzwól się z lęku, który cię paraliżuje!

Skoro określone sytuacje mogą wywołać fobie, to inne doświadczenia, a nawet już same procesy myślowe, mogą je uleczyć. To od nas zależy, na czym chcemy się koncentrować. Praktyka...

Skomentuj artykuł

Apel krajowego duszpasterza honorowych dawców krwi: dziękuję i proszę o więcej
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.