Archidiecezja gnieźnieńska: zmiany w kursie przedmałżeńskim
Wraz z Adwentem w archidiecezji gnieźnieńskiej zaczną obowiązywać nowe zasady przygotowania do zawarcia sakramentu małżeństwa. Program przewiduje sześć cotygodniowych spotkań, które narzeczeni winni rozpocząć co najmniej pół roku przed planowanym ślubem. Takiego przygotowania do małżeństwa nie będzie można zastąpić np. tzw. kursem weekendowym, internetowym czy innym.
Główna zmiana dotyczy przygotowania bliższego, czyli tzw. "kursu przedmałżeńskiego" realizowanego dotąd w ramach katechezy parafialnej dla młodzieży ponadgimnazjalnej. Według nowych zasad kurs ten, a mówiąc ściślej katechezy przedmałżeńskie będą adresowane wyłącznie do narzeczonych, którzy podjęli już decyzję o ślubie, a nie jak dotąd, do wszystkich młodych ludzi.
- Tych, którzy odkryją powołanie do małżeństwa i zdecydują się na zawarcie sakramentalnego związku małżeńskiego proszę, aby uczestniczyli w katechezie dla narzeczonych - pisze w Liście na Adwent Prymas Polski abp Wojciech Polak. Precyzuje, że powinni ją rozpocząć najpóźniej pół roku przed planowaną datą ślubu. - Katecheza ta jest podstawową i obowiązkową formą przygotowania do zawarcia sakramentalnego małżeństwa - dodaje abp Polak.
O tym, kiedy i gdzie powyższe katechezy będą się odbywać, narzeczeni dowiedzą się w biurze parafialnym w czasie rezerwowania terminu ślubu. Planowane jest także uruchomienie rejestracji elektronicznej. W myśl instrukcji narzeczeni będą zobowiązani uczestniczyć w cyklu obejmującym sześć cotygodniowych spotkań trwających od 1,5 do 2 godzin zegarowych. Cykl ten będzie organizowany w jednym miejscu w dekanacie z częstotliwością dostosowaną do potrzeb - raz, dwa, a w razie konieczności więcej razy w roku. Zalecane jest, by cały cykl odbyli w jednym miejscu, niemniej jeśli zajdzie taka konieczność, zacząć mogą w jednym dekanacie, a ukończyć w innym.
Katechezy poprowadzą duszpasterze oraz pary małżeńskie, a także specjaliści z różnych dziedzin np. lekarze, pedagodzy, psycholodzy, doradcy życia rodzinnego, asystenci rodzinni. Spotkania będą miały formę zarówno prelekcji, jak i warsztatów, tak by narzeczeni brali w nich czynny udział. Po ukończeniu całego cyklu, otrzymają zaświadczenie, które będą mogli przedłożyć w kancelarii parafialnej. Takiego przygotowania do małżeństwa nie będzie można zastąpić np. tzw. kursem weekendowym, internetowym czy innym.
Instrukcja informuje również, że zaświadczenia otrzymane przed 27 listopada br. zachowują ważność. Niemniej osobom planującym zawarcie sakramentalnego związku małżeńskiego będą proponowane różne formy dodatkowe jak rekolekcje, dni skupienia, warsztaty i weekendowe spotkania, które już teraz odbywają się na terenie archidiecezji gnieźnieńskiej, a do udziału w których Prymas Polski gorąco narzeczonych zachęca.
- Ufam, że nowa w formie katecheza dla narzeczonych będzie, jak przypomina papież Franciszek, swoistym rodzajem «inicjacji» do sakramentu małżeństwa, który zapewni [narzeczonym] niezbędne elementy, aby mogli go przyjąć z najlepszą dyspozycją i rozpocząć życie rodzinne z pewną solidnością - pisze w liście abp Wojciech Polak.
Skomentuj artykuł