"Miłosierdzie to odpowiedź Boga na zło świata"

"Miłosierdzie to odpowiedź Boga na zło świata"
(fot. Michał Lewandowski / DEON.pl)
PAP / kw

Odpowiedzią Boga na zło świata jest miłosierdzie - mówił w niedzielę w katedrze gnieźnieńskiej prymas polski abp Wojciech Polak.

Podczas mszy św. z okazji zakończenia Nadzwyczajnego Jubileuszu Miłosierdzia hierarcha zamknął najstarszą Bramę Miłosierdzia w Polsce - Drzwi Gnieźnieńskie.

Prymas abp Wojciech Polak podkreślał w niedzielę, że Nadzwyczajny Jubileusz Miłosierdzia miał pomóc skierować i utkwić nasz wzrok w miłosierdziu Pana, "a utkwić wzrok w miłosierdziu - to nade wszystko odkryć, że odpowiedzią Boga na ludzki grzech jest przebaczenie i miłosierdzie" - mówił Polak.

"Otwarta dla nas Brama Miłosierdzia mogła więc nam pomóc tylko wtedy, gdy przechodząc przez nią mieliśmy świadomość, że wchodzimy do serca Boga, że zanurzamy się w Jego miłosierdziu z całą naszą słabością i grzesznością, że Go w naszym życiu potrzebujemy" - podkreślał hierarcha.

DEON.PL POLECA


Arcybiskup zaznaczył w homilii, że miłosierdzie jest "odpowiedzią Boga na zło świata". "Wobec różnych strasznych zjawisk czy kataklizmów, wobec wojen i przewrotów, wobec prześladowań i cierpień, których doświadczą, mogą być pewni, że miarą wyznaczoną złu - jak pisał w swej książce +Pamięć i tożsamość+ św. Jan Paweł II - którego sprawcą i ofiarą jest człowiek, jest ostatecznie Boże miłosierdzie" - mówił duchowny.

Jak dodał, tylko miłosierdzie jest w stanie ochronić człowieka przed niepewnością i lękiem. "Strzeże, by nie dać się uwieść jakimś fałszywym obietnicom czy szaleńczym prorokom. Ochrania nas i sprawia, że nawet włos z głowy nam nie spadnie" - powiedział.

"Boże miłosierdzie też wciąż wzywa, aby wobec tego, co się dzieje i wydarza na świecie, nie przybierać jakiejś pozy chłodnego oskarżyciela czy sędziego. Ani bowiem ucieczka od świata w jakąś spokojną niszę, ani odpowiedź złem na dziejące się zło czy prześladowania nie są tak naprawdę postawą uczniów Jezusa" - dodał.

Prymas podkreślał także, że droga uczniów Jezusa to bycie gotowym na nieustanne dawanie świadectwa. "Nie trwoga, lęk czy ucieczka, nie zamknięcie się w sobie i wybudowanie murów wokół nas, nie bezmyślny atak czy konfrontacja, oskarżenie przeciw oskarżeniu, śmierć przeciw śmierci, odrzucenie przeciw odrzuceniu, ale wytrwałe świadectwo. Miłosierdzie kruszy mury i rozwiewa ludzkie lęki. Miłosierdzie leczy i uzdrawia. Miłosierdzie ochrania i podnosi z upadku. Miłosierdzie broni przed unicestwieniem i złem" - zaznaczył.

Prymas przypomniał w homilii, że od ubiegłorocznej uroczystości Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny, gdy uroczyście otworzono Drzwi Gnieźnieńskie jako Bramę Miłosierdzia, "mogliśmy w ciągu całego tego roku rzeczywiście doświadczyć łaski i miłosierdzia".

"Przypomniałem wówczas nam wszystkim, że ta otwarta Brama Miłosierdzia jest także po to, abyśmy wchodząc przez nią do tej świątyni i doświadczając tutaj Bożej łaski i miłosierdzia, potrafili z kolei wyjść przez te same otwarte drzwi do świata, wrócić do naszych rodzin, do naszych domów, do miejsca naszej codziennej pracy, miejsce cierpienia i odpoczynku, by zanieść innym miłosierdzie, którego sami tutaj doświadczyliśmy" - mówił duchowny.

Podkreślił, że obecnie, kiedy Rok Miłosierdzia się kończy, nadszedł czas refleksji i podsumowań, "czy rzeczywiście skorzystaliśmy z tego błogosławionego czasu łaski? Czy najpierw my sami potrafiliśmy przyjąć Boże miłosierdzie? Czy uwierzyliśmy, że Bóg wciąż wychodzi do nas i nam przebacza? Czy uwierzyliśmy w Boże miłosierdzie?".

"Jeśli bowiem dobrze przeżyliśmy ten święty czas i w nas ugruntowało się to pragnienie, niech ono nas dalej prowadzi. Niech wciąż przypomina nam słowa Jezusa: błogosławieni miłosierni, albowiem oni miłosierdzia dostąpią" - podsumował prymas.

W niedzielę abp Polak zamknął symbolicznie najstarszą Bramę Miłosierdzia w Polsce - romańskie Drzwi Gnieźnieńskie. Zamknięte zostały także Bramy Miłosierdzia na terenie archidiecezji gnieźnieńskiej: w Trzemesznie, Inowrocławiu, Kruszwicy, Markowicach, Pakości, Wągrowcu, Chodzieży, Biechowie oraz w Kawnicach.

Rok Jubileuszowy rozpoczął się 8 grudnia 2015 r. Papież Franciszek zakończy obchody Roku Miłosierdzia w bazylice św. Piotra w uroczystość Jezusa Chrystusa Króla Wszechświata 20 listopada.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

"Miłosierdzie to odpowiedź Boga na zło świata"
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.