Archidiecezja podpisała z prokuraturą umowę ws. zgłaszania wykorzystywania seksualnego

Archidiecezja podpisała z prokuraturą umowę ws. zgłaszania wykorzystywania seksualnego
(fot. depositphotos.com)
KAI / pk

Protokół w sprawie zgłaszania przypadków przemocy seksualnej podpisali 5 września w Paryżu przedstawiciele tamtejszej archidiecezji i prokuratury. Podobne umowy prokuratura zawarła wcześniej z innymi stołecznymi instytucjami, takimi jak szkoły i szpitale.

Chodzi o przekazywanie prokuraturze informacji o przestępstwach seksualnych, co do których istnieje prawdopodobieństwo ich popełnienia, bez konieczności uprzedniego złożenia doniesienia przez samą ofiarę.

Protokół został zawarty na okres testowy jednego roku. Dotyczy on wszystkich przestępstw o charakterze seksualnym, popełnionych przez duchownych, a także świeckich pracowników instytucji kościelnych, a szczególnie szkół katolickich.

"Francuskiemu wymiarowi sprawiedliwości można ufać" - powiedział na konferencji prasowej arcybiskup Paryża Michel Aupetit. Dodał, że chodzi o ochronę ofiar, a nie instytucji Kościoła. Jednocześnie przyznał, że Kościół nie dysponuje odpowiednimi środkami do prowadzenia śledztw.

DEON.PL POLECA

Ze swej strony prokurator Rémy Heitz oświadczył, że to nie do Kościoła należy określanie kwalifikacji karnej czynu, czy też stwierdzanie jego przedawnienia. "Każda ze stron powinna pozostać przy swej roli" - dodał.

Wyjaśnił jednocześnie, że przypadki przestępstw seksualnych często są bardzo złożone i dotyczą faktów sprzed wielu lat. Jego zdaniem mechanizm określony w protokole "powinien pozwolić na to, by zgłoszone fakty stały przedmiotem śledztwa, a ofiary zostały wysłuchane, nawet jeśli czyny są przedawnione, a w rezultacie na szybkie ujawnienie prawdy".

Podczas konferencji prasowej podano do wiadomości, że w ciągu minionych trzech lat w Paryżu Kościół zgłosił do prokuratury 16 przypadków przestępstw seksualnych, których sprawcami byli księża, diakoni i zakonnicy. 12 spośród tych spraw jest wciąż w toku.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Archidiecezja podpisała z prokuraturą umowę ws. zgłaszania wykorzystywania seksualnego
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.