Arcybiskup ujawnia na czym polegała świętość Jana Pawła II

Arcybiskup ujawnia na czym polegała świętość Jana Pawła II
(fot. Chancellery of the President of the Republic of Poland [GFDL 1.2 (https://gnu.org/licenses/old-licenses/fdl-1.2.html) or GFDL 1.2], via Wikimedia Commons
PAP / kk

Życie papieża nie jest usłane różami - powiedział dziennikarzom metropolita lwowski abp Mieczysław Mokrzycki przed premierą książki "Sekretarz dwóch papieży". To wywiad rzeka z hierarchą, który przed objęciem biskupstwa we Lwowie był sekretarzem Jana Pawła II i Benedykta XVI.

"Jak życie każdego człowieka, tak i papieży nie jest usłane różami. Są chwile radosne, trudne, smutku. Tak swój pontyfikat przeżywał Jan Paweł II czy Benedykt XVI. Były to konflikty, wojny na świecie, cierpienia najbliższych osób, a także osobiste trudności, zmaganie się z chorobą. Zawsze w tym wszystkim towarzyszyła im łaska Boża, wierni" - powiedział przedstawicielom mediów arcybiskup.

Jak dodał, w Watykanie wiele chwil utkwiło mu głęboko w pamięci. "Myślę, że Jan Paweł II pokazał mi, kto to jest człowiek modlitwy, a Ojciec Święty Benedykt XVI także swoją sumienność, wytrwałość w pracy" - wspominał. Pontyfikat Polaka oraz jego następcy były różne ale oba wielkie - dodał.

W odpowiedzi na pytanie czemu zgodził się na wywiad wyjaśnił, że nie jest głównym aktorem publikacji. Podkreślił, że chciał pozostać w cieniu, a poprzez wywiad pokazać jeszcze raz sylwetkę obu papieży, a także Kościół Archidiecezji Lwowskiej na Ukrainie, któremu aktualnie przewodzi.

Z publikacji, której autorem jest Krzysztof Tadej, czytelnik pozna nie tylko wspomnienia z życia arcybiskupa, ale też historie o codziennym życiu Jana Pawła II i Benedykta XVI (np. jaki mieli harmonogram dnia, ich przyzwyczajenia, codzienne rytuały), o życiu w Watykanie.

W trakcie uroczystości, która odbyła się w Krakowie w siedzibie kurii metropolitalnej arcybiskup opowiadał, w czym jego zdaniem objawiała się świętość polskiego papieża.

"Świętość, to rzetelność, pracowitość, uczciwość, odpowiedzialność, pełne, ufne zawierzenie opatrzności Bożej. Myślę, że takim świętym był Jan Paweł II. To przede wszystkim człowiek nie tylko modlący się, przebywający w kaplicy ale człowiek, który kochał Boga, ojczyznę, ludzi, Kościół" - mówił abp Mokrzycki.

Część książki to wypowiedzi i oceny metropolity lwowskiego odnoszące się do sytuacji na Ukrainie. Jak powiedział we wtorek, nawet gdyby Rosja zajęła cała Ukrainę, to księża rzymskokatoliccy zostaną na tym terenie.

"Krym został zajęty przez Rosję, ale biskup, kapłani pozostali z wiernymi. Dzięki Bogu nie doznają jakichś prześladowań, tym niemniej mieli odwagę, nie uciekli. Nie opuścili swoich placówek. Podobnie na wschodzie Ukrainy, gdzie toczy się wojna" - mówił.

"Nie widać końca tej wojny. Myślę, że Pan Bóg poprzez nią chce nam coś powiedzieć, narodowi ukraińskiemu. Upomina się o coś. Upomina się, aby ten naród oczyścił się, by zaczął budować swoją przyszłość na prawdziwych fundamentach, a nie tak jak w tej chwili. Nie tylko nie potępił tych czynów ludobójstwa, ale wręcz przeciwnie buduje pomniki sprawcom" - dodał abp Mokrzycki, odnosząc się do polsko-ukraińskiego sporu o historię.

Jak podkreślił Tadej, na uwagę zasługuje list otwierający książkę - napisany przez papieża Benedykta XVI.

Emerytowany papież napisał w nim m.in. o arcybiskupie Mokrzyckim, że jest osobą, która ma w sobie wiele pokory - jednak jest człowiekiem, który potrafi zarządzać i podejmować decyzje, "człowiekiem odwagi w kwestiach zasadniczych".

Prezes Wydawnictwa Literackiego Anna Zaremba-Michalska, które wydało książkę uważa, że jest ona bardzo ważna gdyż arcybiskup "podjął się trudu opowiedzenia czytelnikom, nam wszystkim o swoich niezwykłych doświadczeniach, sprawach wyjątkowych, tak jak +mówi+ napis na okładce książki: widział to, czego inni nie widzieli".

Jedna z kobiet, która przyszła na premierę pytała hierarchę co Jan Paweł II zrobił w sprawie ujawnianych jeszcze za jego życia przypadków molestowania dzieci przez księży.

"Kościół ten grzech, jak i inne potępiał, tylko może nie było to wyciągane na stronę zewnętrzną. Z pewnością Ojciec Święty przepraszał za grzechy, które Kościół popełnił w swojej historii" - odpowiedział abp. Mokrzycki. Dodał, że w tamtym czasie były podejmowane decyzje usuwania biskupa z diecezji, były przypadki przenoszenia kapłanów do stanu świeckiego.

W kwietniu minęło 12 lat od śmierci papieża Jana Pawła II. Zmarł 2 kwietnia 2005 roku o g. 21.37. Jego beatyfikacji dokonał Benedykt XVI 1 maja 2011 r. a kanonizacji - papież Franciszek 27 kwietnia 2014 r. Benedykt XVI pod koniec 28 lutego 2013 r. ustąpił z urzędu papieża po siedmiu latach i 10 miesiącach pontyfikatu. Kardynał Joseph Ratzinger został papieżem 19 kwietnia 2005 roku. Abp Mieczysław Mokrzycki od 2008 r. jest metropolitą lwowskim. Pełni też funkcję przewodniczącego Konferencji Episkopatu Ukrainy.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Arcybiskup ujawnia na czym polegała świętość Jana Pawła II
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.