Argentyna: międzynarodowy nakaz aresztowania biskupa

Argentyna: międzynarodowy nakaz aresztowania biskupa
(fot. depositphotos.com)
4 miesiące temu
KAI / ms

Argentyna wydała międzynarodowy nakaz aresztowania biskupa oskarżonego o nadużycia seksualne. 55-letni bp Gustavo Zanchetta nie odpowiadał na telefony i e-maile prokuratury w mieście Salta, która prowadzi śledztwo w tej sprawie.

Kierował on północnoargentyńską diecezją Orán w latach 2013-17, a w grudniu 2017 r. został mianowany asesorem (doradcą) Administracji Dóbr Stolicy Apostolskiej (APSA) - ze względu na swe zdolności w dziedzinie administracji.

W maju br. w wywiadzie dla meksykańskiej stacji telewizyjnej Televisa papież Franciszek ujawnił, że gdy pojawiły się oskarżenia wobec hierarchy, wezwał go na rozmowę do Watykanu, w czasie której ten się umiejętnie bronił. Kiedy jednak okazało się, że sprawa jest poważna, skłonił go do złożenia rezygnacji i skierował na testy psychologiczne do Hiszpanii, po których odbywał on comiesięczną dwudniową terapię psychologiczną – z tego powodu pozostał w Europie.

"Po co opowiadam to wszystko? By powiedzieć ludziom niecierpliwym, mówiącym, że papież nic nie zrobił, iż papież nie musi codziennie ogłaszać tego, co robi, ale w tym przypadku od początku nie stał i przyglądał się" – tłumaczył Ojciec Święty. Dodał, że „bywają przypadki takie jak ten, wymagające więcej czasu” dla ich rozstrzygnięcia, gdyż brakuje po temu „wystarczających elementów”. Poinformował jednocześnie, że w sprawie bp. Zanchetty trwa proces w Kongregacji Nauki Wiary.

Niezależnie od dochodzenia kościelnego sprawą zajął się także argentyński wymiar sprawiedliwości.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Argentyna: międzynarodowy nakaz aresztowania biskupa
Komentarze (0)

Skomentuj artykuł

Argentyna: międzynarodowy nakaz aresztowania biskupa
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.