Australia: uchylono wyrok ws. arcybiskupa skazanego za krycie pedofilii

Australia: uchylono wyrok ws. arcybiskupa skazanego za krycie pedofilii
(fot. archidiecezja adelaide / youtube)
KAI / sz

Sąd apelacyjny w Newcastle uchylił wyrok skazujący abp. Philipa Wilsona za niezgłoszenie przestępstw pedofilii jednego z księży. Sędzia Roy Ellis orzekł, że istnieją uzasadnione wątpliwości wobec wydanego w sierpniu br. wyroku.

 

Ofiary ks. Jima Fletchera (który został w 2004 r. skazany za nadużycia seksualne wobec małoletnich i zmarł w więzieniu dwa lata później), twierdzą, że już w 1976 r., jeszcze zanim został biskupem, ks. Wilson został przez nie powiadomiony o nadużyciach, lecz nic w tej sprawie nie zrobił. 68-letni hierarcha utrzymuje, że tego nie pamięta.

Abp Wilson został skazany na 12 miesięcy pozbawienia wolności. Karę miał odbywać w areszcie domowym. Przebywa w domu swej siostry na przedmieściach Newcastle. Zgodnie z wyrokiem, po sześciu miesiącach będzie mógł poprosić o zwolnienie warunkowe. Podlega ścisłemu nadzorowi i nosi, zgodnie z przepisami, urządzenie namierzające.

30 lipca br. papież Franciszek przyjął rezygnację abp. Wilsona z kierowania archidiecezją Adelaide. Na jego dymisję naciskał ówczesny premier Australii Malcolm Turnbull.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Australia: uchylono wyrok ws. arcybiskupa skazanego za krycie pedofilii
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.