Kontrowersyjna decyzja w Irlandii. Księżom oskarżonym o pedofilię odmówi się publicznego pogrzebu

Kontrowersyjna decyzja w Irlandii. Księżom oskarżonym o pedofilię odmówi się publicznego pogrzebu
(fot. Tono Balaguer / shuttestock.com)
3 lata temu
Belfast Telegraph / kk

Księża, którzy zmarli będąc oskarżonymi o nadużycia seksualne, nie będą mogli mieć publicznego katolickiego pogrzebu. Taką decyzję powzięła Narodowa Rada Ochrony Dzieci w Kościele Katolickim (NBSCCCI) - organ powołany w Irlandii na rzecz obrony ofiar duchownych-pedofilów.

Rada opublikowała listę wytycznych dla władz Kościoła, w której precyzuje na czym miałyby polegać "ciche pogrzeby" księży, którzy przed śmiercią byli oskarżeni o niedopuszczalne czyny. Jednak już wcześniej kilka diecezji w Irlandii samodzielnie przyjęło nawet bardziej restrykcyjne prawa.

Pogrzeby mają odbywać się w kaplicach prywatnych, nie zostanie opublikowany żaden nekrolog, zaś do zmarłego będzie się zwracać imieniem sprzed wejścia w stan kapłański. Zmarłemu odmówi się także pochowania w sutannie. Msza nie będzie koncelebrowana, zaś księża, którzy pojawią się na pogrzebie, powinni być ubrani "po cywilnemu".

"Kościół pierwszy powinien rozliczyć się z pedofilii" >>

Niektórzy irlandzcy księża, którzy są zrzeszeni w ACP (Stowarzyszenie Księży Katolickich), będącym nieformalnym ciałem doradczym, są zbulwersowani tą decyzją. Ich zdaniem decyzja Rady jest zbyt radykalna i uderza w księży, którym nie udowodniono winy, a także ich bliskich zmarłych.

"Sam znam księdza, który od 40 lat mierzy się z niesłusznymi oskarżeniami" - mówi ks. Tim Hazelwood, który 10 lat temu również był fałszywie oskarżony. W 2016 roku osoba, która go oskarżyła, przyznała się do kłamstwa.

Czy za pedofilię w Kościele odpowiedzialni są księża-homoseksualiści? [WYJAŚNIAMY] >>

"Nawet członkowie gangów czy skazani mordercy mogą liczyć na katolicki pogrzeb, ale nie dotyczy to niektórych księży, których w Irlandii traktuje się jak trędowatych" - dodaje pytany przez "Belfast Telegraph".

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Mark E. Thibodeaux SJ
27,93 zł
39,90 zł

W każdej sytuacji, czy to zwyczajnego dnia, czy w chwili podejmowania ważnej decyzji, w głowie i sercu słyszysz wiele głosów proponujących ci różne działania lub reakcje. Ignacjańska metoda rozeznawania uczy, jak dostroić swoje duchowe zmysły,...

Skomentuj artykuł

Kontrowersyjna decyzja w Irlandii. Księżom oskarżonym o pedofilię odmówi się publicznego pogrzebu
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.