Dlaczego katolicy grzebią swoich zmarłych? Oto powody o których być może nie wiedziałeś

Dlaczego katolicy grzebią swoich zmarłych? Oto powody o których być może nie wiedziałeś
(fot. shutterstock.com)
Logo źródła: Catholic Link Sebastian Campos

Możliwe, że nigdy się nad nimi nie zastanawiałeś. To ważne powody, które są związane z wieloletnią tradycją Kościoła i jego wiarą.

Oto kilka powodów, dla których Kościół kieruje się właśnie taką, a nie inną praktyką grzebania zmarłych.

1. Ponieważ jest to dzieło miłosierdzia

Jest to ostatni uczynek względem ciała i jest nim z konkretnego powodu. Pozostałe sześć uczynków mówi o miłosierdziu względem ludzi cierpiących, lecz gdy ich czas na Ziemi dobiega końca, jesteśmy również zobowiązani do oddania należytego szacunku dla ich ciała, jako akt naszej miłości względem nich.

2. Ponieważ wierzymy w Zmartwychwstanie

Pierwsi chrześcijanie budowali cmentarze nawet przed tym jak wznosili świątynie. Miejsce pochówku zmarłych, wcześniej nazywane "necropolis" (miasto umarłych) zostało nazwane cmentarzami (sypialnia, z greckiego koimeterion). Nasza wiara w Zmartwychwstanie dała światło nowemu łacińskiemu czasownikowi "depozyt". W przeciwieństwie do obrządku pogańskiego, w którym "darowizna" ciała była przekazywana Matce Ziemi, obrządek chrześcijański podkreśla, że ​​ciało "zdeponowane" znajduje się w ziemi i czeka na ponowne przyjście Pana. "Depozycja" przywołuje obietnicę Chrystusa, że będziemy żyć wiecznie.

Pogrzeb bez Mszy św. w czasie Triduum Paschalnego >>

Gdyby nasza wiara nie obejmowała Zmartwychwstania Jezusa, wtedy moglibyśmy mówić o "śmiertelnych pozostałościach" człowieka. Nie jesteśmy wyłącznie biologicznym tworem, który ulega rozkładowi i trzeba się go pozbyć, lecz posiadamy ciało, które spocznie w pokoju i ma być wskrzeszone w Dniu Ostatecznym.

3. Bóg wskrzesi nasze ciało

Chociaż Bóg w swojej wszechmocy jest w stanie wskrzesić ciało zmarłego nawet jeśli zostało spopielone po kremacji, Kościół zachęca nas, o ile jest to wykonalne, do pochówku ciała bez zmiany jego postaci. Choć od kilku lat zezwala się na kremację, nadal zaleca się wybieranie metod tradycyjnych. Istnieje jedność między ciałem a duszą, to pozwala nam uświęcać się i żyć zgodnie z wolą Bożą i ta jedność ma być wskrzeszona z najwyższą godnością w dniu przyjścia naszego Pana. Nasza wiara w zmartwychwstanie opiera się na Zmartwychwstaniu samego Chrystusa, który wskrzesił nie tylko duszę, ale również i ciało.

4. Nasze wstawiennictwo pomaga zmarłym

W dzisiejszych czasach pogrzeb może wydawać się dla nas niepraktyczny, kosztowny i przytłaczający. Czy nie byłoby łatwiej przechowywać w naszych domach amfory z prochami zmarłego, wyrzucić uroczyście prochy do morza lub wysypać je na szczycie góry? Odwiedzamy groby zmarłych nie tylko z obowiązku, ale także po to, aby się za nimi modlić i wstawiać za ich duszą, która, jak wierzymy, może znajdować się w czyśćcu. Nazywamy te modlitwy "modlitwami wstawienniczymi".

Zamiast płakać nad śmiertelną chorobą, zorganizowała sobie radosny pogrzeb >>

Najlepszą modlitwą, jaką możemy ofiarować naszym zmarłym jest uczestnictwo we Mszy Świętej, podczas której modlimy się za ich wieczny spoczynek. Za każdym razem gdy udajesz się na mszę, pamiętaj o swoich nieżyjących bliskich, bo dzięki twojej modlitwie pomagasz w oczyszczeniu ich duszy.

Tekst pierwotnie ukazał się na stronie Catholic-Link >>

Tłumaczenie: Klaudia Królikowska

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
ks. Grzegorz Strzelczyk, Aneta Kuberska-Bębas
27,93 zł
39,90 zł

Jak wiele dzisiejszy Kościół ma wspólnego z Jezusem?

Czy Kościół zabrał nam wolność, którą podarował nam Chrystus? Wierzymy w jednego Boga, czy może w trzech? Czy to, co święte, kończy się na progu świątyni? Czy...

Skomentuj artykuł

Dlaczego katolicy grzebią swoich zmarłych? Oto powody o których być może nie wiedziałeś
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.