Beatyfikowano 27 męczenników. Kard. Semeraro: prześladowania nie należą do przeszłości

Beatyfikowano 27 męczenników. Kard. Semeraro: prześladowania nie należą do przeszłości
fot. Iryna Denysova / Depositphotos
KAI / pk

W Sewilli odbyła się beatyfikacja kolejnej grupy męczenników z czasów hiszpańskiej wojny domowej. Tym razem jest to 27 osób, które łączy dominikański charyzmat.

W homilii podczas Mszy beatyfikacyjnej kard. Semeraro wyszczególnił postać s. Ascensiòn od św. Józefa. Poddano ją okrutnym torturom. Zażądano, by podeptała krzyż i wyparła się wiary. Kiedy odmówiła, zmiażdżono jej czaszkę. Umierała wychwalając Chrystusa Króla i Najświętszy Sakrament - przypomniał prefekt Dykasterii Spraw Kanonizacyjnych

Beatyfikowani dziś męczennicy zginęli w latach 1936-1937. Jest wśród nich jedna osoba świecka, dominikański tercjarz Fruttuoso Pérez Marquez, który był znanym dziennikarzem. Komentując w homilii ich losy, kard. Semeraro zwrócił uwagę na ich aktualność, bo prześladowania - jak zaznaczył - bynajmniej nie należą do przeszłości.

Sytuacja chrześcijanina w świecie nigdy nie jest wygodna i łatwa

- Mamy świadomość, że Pan nie powołuje nas do łatwego i wygodnego życia. O tym właśnie przypominają nam nasi męczennicy. Sytuacja chrześcijanina w świecie nigdy nie jest wygodna i łatwa. Podkreślił to papież Franciszek w adhortacji o powołaniu do świętości w dzisiejszym świecie. Pisał, że jeśli chcemy żyć Ewangelią, to nie możemy się spodziewać sprzyjających ku temu warunków. Wręcz przeciwnie, bardzo często będziemy mieć przeciw sobie ambicje władzy i interesy świata. (…) Trudności i próby, które nasi męczennicy znosili i przezwyciężyli - w sposób paradoksalny, bo w oczach świata zwycięstwo to było porażką - nie są odosobnione. Prześladowania nie należą do przeszłości, ponieważ także dzisiaj cierpimy z ich powodu, czy to w sposób krwawy, jak wielu współczesnych męczenników, czy też w sposób bardziej subtelny, poprzez oszczerstwa i fałsz. Szukajmy więc pociechy w przykładzie naszych męczenników - zaapelował kard. Semeraro.

Źródło: KAI / pk

DEON.PL POLECA

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Roman Groszewski SJ

Z nich zaś największa jest miłość…
1 Kor 13,13

Pragniemy kochać i być kochani. Zależy nam na budowaniu dobrych relacji, opartych na wzajemnym zaufaniu i miłości. Jesteśmy do tego powołani, bo Bóg jest miłością: wcieloną,...

Skomentuj artykuł

Beatyfikowano 27 męczenników. Kard. Semeraro: prześladowania nie należą do przeszłości
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.