Betlejemskie Światło Pokoju w Polsce. Zapłonie w naszych kościołach i domach

Betlejemskie Światło Pokoju w Polsce. Zapłonie w naszych kościołach i domach
fot. Depositphotos
PAP / pk

"Światło Nadziei" - brzmi tegoroczne przesłanie towarzyszące wędrówce Betlejemskiego Światła Pokoju.

Płomień z Groty Narodzenia Pańskiego, czyli Betlejemskie Światło Pokoju odebrali w niedzielę harcerze Związku Harcerstwa Polskiego od słowackich skautów. Uroczystość odbyła się w kameralnym gronie o godz. 9. na przejściu granicznym na Łysej Polanie.

Motywacja i siła do pokonywania trudności

- Chcemy, aby Światło było motywacją i siłą do pokonywania trudności. W dobie panującego niepokoju ma ono stać się iskrą, która zatli się w sercu każdego z nas i pomoże mu stawić czoła wyzwaniom - wyjaśniła zastępczyni szefa sztabu Betlejemskiego Światła Pokoju 2021 hm. Martyna Kowacka.

Przekazując Betlejemskie Światło Pokoju przedstawiciele słowackich skautów życzyli polskiej delegacji i wszystkim rodakom wesołych świąt.

- Koronawirus nie przeszkodził wielkiej międzynarodowej sztafecie, w ramach której płomień pochodzący z Groty Narodzenia Pańskiego obiega cały świat, niosąc nadzieję i wezwanie, by w trudnych czasach otworzyć się na pomoc drugiemu człowiekowi. W Polsce Światło trafi m.in. do ludzi, organizacji i instytucji, które każdego dnia przeciwdziałają epidemii Covid-19, aby podziękować za ich zaangażowanie i służbę - dodała Kowacka.

Harcerze z betlejemskim ogniem dotrą najpierw do Ośrodka ZHP na Polanie Głodówka, gdzie zaplanowano mszę świętą, po której przedstawiciele harcerskich chorągwi rozwiozą Betlejemskie Światło Pokoju po całej Polsce. Od betlejemskiego ognia zapalane będą m.in. świece Wigilijnego Dzieła Pomocy Dzieciom Caritas, które następnie trafiają do wielu środowisk, instytucji i domów. O godz. 16. harcerze przekażą światło metropolicie warszawskiemu Kazimierzowi Nyczowi oraz mieszkańcom Warszawy.

Akcja przekazywania Betlejemskiego Światła Pokoju została zapoczątkowana w 1986 roku przez austriackich skautów, którzy przywieźli płomień z betlejemskiej Groty Narodzenia Pańskiego do katedry wiedeńskiej. Stamtąd, dzięki skautom, płomień trafia niemal do wszystkich krajów Europy. Polscy harcerze uczestniczą w wielkiej sztafecie przekazywania betlejemskiego światła pokoju od 1991 roku.

 

Źródło: PAP / pk

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Anselm Grün

Centra handlowe już w listopadzie zaczynają świętować Boże Narodzenie, a Adwent z całym jego urokiem lampionów, ciszy i czuwania wydaje się odchodzić w zapomnienie. Anselm Grün proponuje nam powrót do najlepszych tradycji naszej wiary. Zaprasza...

Skomentuj artykuł

Betlejemskie Światło Pokoju w Polsce. Zapłonie w naszych kościołach i domach
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.