Bielsko-Biała: redemptorystka złożyła śluby wieczyste

Bielsko-Biała: redemptorystka złożyła śluby wieczyste
Fot. Siostry Redemptorystki z Bielska / Youtube
5 miesięcy temu
KAI / kb

26 czerwca s. Izabela Stokłosa OSsR złożyła wieczyste śluby czystości, ubóstwa i posłuszeństwa. Uroczystość miała miejsce  w bielskim klasztorze sióstr redemptorystek.

Przewodniczył biskup bielsko-żywiecki Roman Pindel, a uczestniczyły w niej także m.in. redemptorystki z bielskiej wspólnoty, ojcowie redemptoryści, najbliższa rodzina siostry neoprofeski. Kazanie wygłosił ks. prof. Waldemar Chrostowski, którego studentką na UKSW była w przeszłości s. Izabela.

Pochodząca z Warszawy Izabela wstąpiła do wspólnoty redemptorystek 7 lat temu. Ukończyła wydział teologii kultury na UKSW. Przez lata studenckie, czas spędzony w duszpasterstwie akademickim i we wspólnocie „Woda Życia” dojrzewała do powołania zakonnego.

„W życiu nie ma przypadków. Są tylko znaki. I te znaki starała się w swym życiu odczytywać s. Izabela” – zauważył w kazaniu ks. prof. Chrostowski i przypomniał, że jej zakonne powołanie ma związek z odczytanym przez nią bardzo osobiście Listem św. Jana Pawła II do młodzieży z 2005 r. Zwrócił też uwagę, że głosem pomagającym rozeznać powołanie był dla tej młodej dziewczyny fragment Księgi Proroka Izajasza. Zauważył, że dyplom teologii uzyskała pod jego kierunkiem dokładnie 8 lat temu. „Dziś składa uroczyste śluby” – dodał znany biblista.

Jak podkreślił kaznodzieja, współczesnemu człowiekowi potrzeba prawdziwej nadziei zakorzenionej w wymiarze eschatologicznym. Zdaniem kapłana, do rehabilitacji w Kościele kluczowych pojęć związanych z nieśmiertelnością i życiem wiecznym przyczynić się mogą przede wszystkim ci, którzy „ofiarują, najmocniej jak to jest możliwe, swoje życie Bogu”. Duchowny wskazał na wiarygodne świadectwo własnego życia, dawane w ciszy i skupieniu zakonnego życia, w pokorze, w bezgranicznym zawierzeniu Bogu i wyjaśnił, że takie życie jest uczestnictwem w nieskończoności, w wieczności.

Wytłumaczył, że siostra zakonna, ze swoim oddaniem, jest potrzebna, by chronić świat i Kościół przed beznadzieją prowadzącą do samotności w tłumie, przed rozpaczą.

„Dlatego w życiu zakonnym szczególnie widać, że nierozdzielną jedność stanowi nadzieja karmiona wiarą, która znajduje wyraz w modlitwie. Wiara, nadzieja i modlitwa to są wszystko twarze miłości zakorzenionej w Bogu” – stwierdził i powtórzył, że świat potrzebuje wyrzeczenia, samotności, modlitwy, oddania, cierpliwości, pokory „każdej siostry osobno i wszystkich razem”.

„Dzięki temu zawsze w świecie trwa modlitwa Kościoła” – dodał i zauważył, że ci, którzy umacniają świat też potrzebują modlitwy.

Ks. Chrostowski odczytał list, jaki skierowała do składającej śluby wieczyste siostry prof. Barbara Strzałkowska z UKSW. W przesłanym dokumencie biblistka życzyła s. Izabeli darów Ducha Świętego. Podkreśliła, że jest dumna ze swej przyjaciółki przyjmującej taki niezwykły dar i zobowiązanie podążania za Jezusem Chrystusem.

Siostry redemptorystki, nazywane także mniszkami Zakonu Najświętszego Odkupiciela, noszą charakterystyczne, ciemnoczerwone habity. Zakon powstał w Scala we Włoszech w 1731 r. Jego założycielką była włoska mistyczka s. Maria Celeste Crostarosa, która w 2016 roku została beatyfikowana. Na świecie jest ok. 40 klasztorów redemptorystek, obecnych na wszystkich kontynentach.

Klasztor redemptorystek znajduje się na Trzech Lipkach – wzgórzu, z którego rozciąga się jedna z najpiękniejszych panoram Bielska-Białej i Beskidów.

Źródło: KAI / kb

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Raniero Cantalamessa OFMCap
27,00 zł

Duch Święty zstąpił na Kościół w dniu, w którym w Izraelu celebrowano święto Prawa i Przymierza, abyśmy nie zapomnieli, że to On jest Nowym Prawem, Prawem Duchowym, które zastąpiło „prawo litery”. Duch pozostawił pieczęć Nowego...

Skomentuj artykuł

Bielsko-Biała: redemptorystka złożyła śluby wieczyste
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.