Biskup oskarżony o molestowanie dwóch chłopców. Diecezja: "oskarżenia są wiarygodne"

Biskup oskarżony o molestowanie dwóch chłopców. Diecezja: "oskarżenia są wiarygodne"
(fot. shutterstock.com)
Catholic News Agency / kw

Emerytowany biskup Joseph Hart, były ordynariusz diecezji Cheyenne (stan Wyoming, USA) od 1976 roku, został oskarżony o molestowanie seksualne dwóch chłopców.

W oświadczeniu podanym przez władze diecezji, podkreśla się, że zarzuty są "wiarygodne". Sprawę biskupa i oskarżeń o molestowanie nakazał zbadać ponownie po 18 latach obecny biskup Cheyenne, Steven Biegler: "Nic nie jest ważniejsze niż bezpieczeństwo naszych dzieci. Mamy zerową tolerancję dla jakiegokolwiek rodzaju molestowania seksualnego" - napisał w oświadczeniu z 2 lipca br. bp Biegler. - "Nawet jeśli zarzuty dotyczą biskupa, zgłosimy je odpowiednim służbom państwowym, by zostały dokładnie zbadane".

Bp Hart zaprzeczył wszystkim zarzutom. Pierwsze oskarżenia pojawiły się jednak już niemal 30 lat, w 1989 roku. Zarzucano wówczas hierarsze, że jako kapłan miał molestować chłopców podczas służby w Kansas City w latach 70. XX wieku. W 2002 roku mężczyzna z Wyoming oskarżył biskupa o wykorzystywanie seksualne - jeszcze jako chłopiec miał być molestowany podczas spowiedzi i na wycieczkach. Nadużycia miały mieć miejsce, gdy Hart był już biskupem. Kolejny oskarżyciel z Wyoming pojawił się niedawno.

Prokuratura umorzyła sprawę w 2002 roku, wskazując że nie ma żadnych dowodów na poparcie zarzutów. Diecezja Cheyenne zakwestionowała jednak wnioski służb w oparciu o niedawno zakończone ponowne dochodzenie, które rozpoczęło się, gdy do biskupa Bieglera zgłosiła się osoba posiadająca "nowe, istotne dowody".

Bp Hart został wyświęcony w 1956 roku w diecezji Kansas City-St. Joseph. W 1976 roku został mianowany biskupem pomocniczym Cheyenne, której został ordynariuszem dwa lata później. Pełnił tę funkcję do 2001 roku, gdy ukończył 70 lat.

W 2009 roku ówczesny biskup Cheyenne, Paul Etienne, zakazał bp. Hartowi pojawiać się podczas liturgii publicznych w diecezji. Obecny ordynariusz, bp Biegler, potwierdził ten zakaz w czerwcu 2017 roku oraz rozpoczął diecezjalne śledztwo. Jego wyniki zostaną przekazane do Kongregacji Nauki Wiary, która zajmuje się przypadkami poważnych oskarżeń dotyczących pedofilii i molestowania seksualnego w Kościele katolickim.

Diecezje Cheyenne oraz Kansas City-St. Joseph proszę o kontakt ze wszystkimi osobami, które mogły być skrzywdzone przez bp. Harta.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Małgorzata Borkowska OSB
15,03 zł
16,70 zł

Przez kilkanaście wieków zakonnice słuchały kazań, konferencji, rekolekcji, pouczeń, a zawsze w pokornym milczeniu, jak te nieme bydlątka: cokolwiek im mówiono, umiały tylko potakiwać. Czasem się któraś wyłamała, ale bardzo rzadko! Założenie ze strony kaznodziejów...

Skomentuj artykuł

Biskup oskarżony o molestowanie dwóch chłopców. Diecezja: "oskarżenia są wiarygodne"
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.