Biskup porównał Gretę Thunberg z biblijnym Dawidem

Biskup porównał Gretę Thunberg z biblijnym Dawidem
(fot. depositphotos.com)
KAI / ml

Biskup niemieckiego Würzburga Franz Jung porównał działania młodej szwedzkiej działaczki ekologicznej Grety Thunberg z postacią biblijnego Dawida.

W ramach tygodnia pielgrzymkowego z udziałem 800 dzieci pierwszokomunijnych bp Jung przypomniał, że Dawid pokonał najlepszego bojownika filistyńskiego Goliata używając zwykłej procy. Także 16-letnia Greta Thunberg, inicjatorka cotygodniowej piątkowej demonstracji "Fridays for Future" i Młodzieżowego Strajku Klimatycznego, spowodowała poruszenie wśród wielkich tego świata. "Jeśli ci mali stworzą solidarnie zwarte szeregi, być może będą w stanie poruszyć do skutecznych działań także i wielkich tego świata" - stwierdził biskup Würzburga.

Zwrócił uwagę, że "młody Dawid dostał wprawdzie zbroję od dorosłych, dostał miecz i lancę, ale odrzucił to wszystko, bo było dla niego za duże i za ciężkie". "Dorośli zawsze mają rozwiązania i zawsze dobrze wiedzą co zrobić. Ale młodzi, mali, często lepiej wiedzą, co jest konieczne. Dawid bierze to co zna, a więc procę. Dobrze mieć pewność, co jest dla mnie właściwe, znajdować swoją drogę zamiast kopiować rozwiązania innych" - przypomniał pierwszokomunijnym dzieciom niemiecki biskup.

Greta Thunberg jest dziś jedną z najbardziej rozpoznawalnych działaczek ekologicznych na świecie. Od 18 sierpnia 2018 roku przez trzy kolejne piątki jeszcze jako 15-latka stawała przed szwedzkim parlamentem, by protestować przeciw zmianom klimatycznym. 8 września postanowiła prowadzić te akcje nadal co piątek, opuszczając w tym dniu zajęcia szkolne, na znak sprzeciwu wobec bierności rządzących w sprawach klimatu.

Jej postawa zwróciła uwagę polityków i organizacji międzynarodowych, przede wszystkim zaś stała się inspiracją dla młodzieży z całego świata. Dzięki jej apelom w ponad dwóch tysiącach miejsc na kuli ziemskiej, także w Polsce, setki tysięcy uczniów wychodzą na ulice, by wyrazić swój sprzeciw wobec polityki, która prowadzi do zmian klimatycznych. Szwedka zasłynęła też z przemówienia na grudniowym szczycie klimatycznym COP24 w Katowicach, a w marcu br. inicjatorka Młodzieżowego Strajku Klimatycznego została zgłoszona do Pokojowej Nagrody Nobla.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Biskup porównał Gretę Thunberg z biblijnym Dawidem
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.