Biskupi Chile: zawiedliśmy, nie potrafiliśmy słuchać. Prosimy o przebaczenie

Biskupi Chile: zawiedliśmy, nie potrafiliśmy słuchać. Prosimy o przebaczenie
(fot. shutterstock.com)
KAI / pk

"Jako pasterze w obliczu nadużyć seksualnych zawiedliśmy. Nie potrafiliśmy słuchać, uwierzyć i towarzyszyć ofiarom straszliwych grzechów i niesprawiedliwości popełnionych przez księży i zakonników. Wszystkie ofiary prosimy o przebaczenie" - piszą chilijscy biskupi w specjalnym oświadczeniu wydanym na zakończenie nadzwyczajnego zebrania episkopatu tego kraju.

Czterodniowe spotkanie poświęcone było dramatycznej sytuacji Kościoła w Chile w związku ze skandalem nadużyć seksualnych ze strony duchownych. Biskupi zaprosili na nie przedstawicieli wszystkich zgromadzeń zakonnych obecnych w tym kraju, a także kapłanów, siostry zakonne i świeckich. Na zakończenie obrad na stronie episkopatu opublikowana została lista 42 księży skazanych za pedofilię. Jest to pierwszy krok biskupów w stronę polityki totalnej przejrzystości i zerowej tolerancji dla nadużyć.

Papież: nigdy nie podpiszę ułaskawienia osoby winnej pedofilii>>

Biskupi wyrażają swą skruchę za to, że jako pasterze zawiedli te wszystkie osoby, które "potrafiły towarzyszyć ofiarom i podjęły zdecydowane wysiłki na rzecz poszukiwania prawdy, sprawiedliwości, zadośćuczynienia i oczyszczenia". Przepraszają też tych wszystkich, którzy wiernie służą w Kościele, a "na których posłudze negatywnie odbiły się popełnione grzechy i przestępstwa". Biskupi zobowiązują się do zdecydowanych działań na rzecz osiągnięcia prawdy, sprawiedliwości i zadośćuczynienia. Stawiając na politykę przejrzystości zobowiązują się też do ścisłej współpracy z prokuraturą oraz do wypracowania takich zmian w prawie, aby przedawnienie nie przeszkodziło w ukaraniu winnych. Deklaracja biskupów zawiera sześć konkretnych zobowiązań m.in. do osobistego towarzyszenia każdej z ofiar i podjęcia starań o zadośćuczynienie.

Adam Żak SJ: zero tolerancji dla przestępstw na tle seksualnym wobec nieletnich>>

DEON.PL POLECA

Z bardzo dobrym przyjęciem spotkała się decyzja episkopatu o mianowaniu dwóch kobiet na czele najważniejszych instytucji kościelnych ds. walki z nadużyciami i zapowiedź większego powierzania świeckim odpowiedzialnych zadań w Kościele, o co apeluje Papież Franciszek. Ana María Celis Brunet została przewodniczącą Rady narodowej ds. zapobiegania nadużyciom i towarzyszenia ofiarom, wcześniej kierował nią biskup. Z kolei Pilar Ramírez Rodríguez stanęła na czele nowo powołanego Departamentu ds. zapobiegania nadużyciom i wykonywania decyzji Rady narodowej.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Biskupi Chile: zawiedliśmy, nie potrafiliśmy słuchać. Prosimy o przebaczenie
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.