Biskupi greckokatoliccy wzywają do postu w intencji pokoju na Ukrainie

Biskupi greckokatoliccy wzywają do postu w intencji pokoju na Ukrainie
fot. Depositphotos
1 tydzień temu
KAI / pk

"W obliczu nowych zagrożeń naród ukraiński znów jednoczy się w swej gotowości obrony ojczyzny, jej integralności i prawa każdego obywatela do życia w wolnym, demokratycznym i europejskim państwie" - zaapelował Synod Biskupi Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego (UKGK).

Do wezwania dołączono szczegółowy rozkład intencji wspólnych modlitw na każdy dzień i według eparchii (diecezji).

Hierarchowie wskazali, że ich wystąpienie wiąże się z nowymi wyzwaniami z powodu zaostrzenia wojny hybrydowej przeciw ich narodowi i państwu, obchodzącemu obecnie 30. rocznicę "odnowienia swej niepodległości". Podkreślili, że wokół granic Ukrainy zgromadzono "niespotykaną ilość rosyjskich jednostek wojskowych", poza tym "pogarsza się sytuacja humanitarna a na nasze społeczeństwo wywierany jest sztuczny nacisk za pomocą umotywowanych politycznie wzrostu cen nośników energii".

Wznowiono krwawe walki na wschodzie kraju

Biskupi zwrócili też uwagę, że w ostatnich tygodniach wznowiono krwawe walki na wschodzie kraju a "wśród naszych żołnierzy-obrońców wzrosła liczba ofiar śmiertelnych i ciężko rannych". "W obliczu nowych zagrożeń naród ukraiński znów jednoczy się w swej gotowości obrony ojczyzny, jej integralności i prawa każdego obywatela do życia w wolnym, demokratycznym i europejskim państwie" - głosi apel biskupów UKGK.

Zwrócili przy tym uwagę, że niepokoją ich również szybkie ubożenie narodu i coraz to nowe przejawy nierówności społecznej, która zaostrza się jeszcze bardziej w warunkach nowych fal pandemii koronawirusa. Bogaci stają się jeszcze bogatszymi, a biedni coraz bardziej biednieją - ostrzegli hierarchowie. Wskazali, że wyzwania te sprzyjają wzrostowi liczby emigrantów za pracą, coraz większemu bezrobociu oraz zanikowi całych warstw społecznych, takich jak klasa średnia i drobna przedsiębiorczość.

Wezwanie do postu

"Władza państwowa ogłasza swe zamiary przezwyciężenia tych zjawisk i przeprowadzenia reform w celu poprawy życia obywateli oraz ich ochrony prawnej i socjalnej, jednakże często nie rozumiemy jej kroków" - czytamy w dokumencie. W tej sytuacji, "poczuwając się do obowiązku ojcowskiej opieki nad naszym obolałym i strwożonym narodem, jako wasi duszpasterze już nie po raz pierwszy wzywamy was do modlitwy i postu w intencji pokoju na Ukrainie". Autorzy apelu zaznaczyli, że "nasze sumienie chrześcijańskie mówi nam, że aby wytrwać w tym trudnym dla naszego narodu czasie, pełnym wyzwań zewnętrznych i wewnętrznych, nie możemy dopuścić do tego, aby niewiara i rozczarowanie zapanowały nad nami, nie mamy prawa opuszczać rąk, ale winniśmy nadal trwać na modlitwie, poszcząc i robiąc dobre rzeczy".

Do wezwania dołączono wskazówki praktyczne, za kogo należy się przede wszystkim modlić w różne dni tygodnia i w jakie dni do stałego postu winny się włączać poszczególne eparchie UKGK. Ponadto biskupi polecili, aby po każdej liturgii śpiewać pieśń-hymn "Boże wełykyj, jedynyj" (Boże wielki, jedyny, zachowaj nam Ukrainę).

Apel biskupów UKGK ma związek z gwałtownym wzrostem napięcia wzdłuż wschodnich granic Ukrainy, gdzie - według różnych ocen - Rosja zgromadziła ponad 100 tys. żołnierzy. Moskwa zarzuca Kijowowi, że prowadzi politykę antyrosyjską, a według Kremla sytuacja w tym regionie przypomina to, co się działo w sierpniu 2008 w Gruzji, co doprowadziło do wojny i w efekcie do zajęcia przez wojska rosyjskie prawie 20 proc. obszaru tej kaukaskiej republiki oraz utraty przez nią Abchazji i Osetii Południowej.

 

Źródło: KAI / pk

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Papież Franciszek, Domenico Agasso
25,83 zł
36,90 zł

Papież mówi głośno o tym, o czym sami boimy się nawet pomyśleć

Franciszek nie dzieli ludzi na wierzących i niewierzących. Wyciąga rękę do wszystkich i tłumaczy, że pandemia jest sygnałem alarmowym. „Potrzebujemy planu, by znów...

Skomentuj artykuł

Biskupi greckokatoliccy wzywają do postu w intencji pokoju na Ukrainie
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.