Biskupi omówili projekt funduszu solidarnościowego dla poszkodowanych przez duchownych

Biskupi omówili projekt funduszu solidarnościowego dla poszkodowanych przez duchownych
(fot. EpiskopatNews/flickr.com)
PAP / ms

Stworzenie funduszu solidarnościowego w celu pomocy ofiarom wykorzystywania seksualnego w Kościele, a także potrzeba wdrożenia w diecezjach i prowincjach zakonnych wytycznych dotyczących ochrony małoletnich były wśród tematów zakończonych na Jasnej Górze obrad Rady Stałej Episkopatu.

"Im bardziej jesteśmy skłonni wysłuchać ofiar i towarzyszyć poszkodowanym, tym większą troskę wyrażamy o Kościół. Dobro osób skrzywdzonych przez niektórych duchownych jest dobrem Kościoła" - powiedział po czwartkowych obradach przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski (KEP), metropolita poznański abp Stanisław Gądecki.

Temat ochrony dzieci i młodzieży przed wykorzystywaniem seksualnym był pierwszym podjętym podczas spotkania Rady Stałej. Biskupi podkreślili potrzebę stworzenia odpowiednich wytycznych dotyczących prewencji w tym zakresie. "Zaangażowanie większej grupy ludzi zajmującej się tym problemem na terenie danej diecezji umożliwi lepsze i głębsze jego poznanie. Pomoże także w przygotowaniu wytycznych, które odpowiadają specyfice danej diecezji czy prowincji zakonnej" - wyjaśnił abp Gądecki.

Jak mówił PAP przed rozpoczęciem obrad Rady Stałej prymas Polski abp Wojciech Polak, docelowo wytyczne dotyczące ochrony dzieci i młodzieży, przyjęte już w niektórych diecezjach, mają obowiązywać we wszystkich polskich metropoliach. "To jest działanie, które będzie promowane w całej Polsce (...). Myślę, że trzeba oczekiwać, że jak najszybciej powstaną też te wytyczne w innych diecezjach i zostaną przyjęte" - mówił w czwartek prymas, który jest delegatem Konferencji Episkopatu Polski ds. Ochrony Dzieci i Młodzieży.

Fundusz solidarnościowy

Podczas czwartkowego spotkania biskupi omawiali również projekt stworzenia funduszu solidarnościowego, którego celem byłaby pomoc osobom poszkodowanym. Szczególnie - jak podają przedstawiciele Episkopatu - chodziłoby o niesienie pomocy przeznaczanej na pokrycie kosztów terapii, pomocy psychologicznej i medycznej w myśl wcześniej przyjętych wytycznych Konferencji Episkopatu Polski.

DEON.PL POLECA

W trakcie obrad biskupi podkreślili konieczność pogłębienia badań statystycznych dotyczących wykorzystania seksualnego małoletnich przez duchownych, przedstawionych na tegorocznym marcowym zebraniu plenarnym. Przewodniczący KEP podkreślił, że była to pierwsza tego rodzaju publikacja, stąd trzeba, aby niektóre zagadnienia zostały opracowane szerzej.

W marcu zaprezentowane zostały dane o zgłoszeniach przypadków wykorzystania seksualnego małoletnich przez duchownych, które Sekretariat Konferencji Episkopatu Polski otrzymał od diecezji i zakonów. Z opracowania wynika, że od 1 stycznia 1990 r. do 30 czerwca 2018 r. zgłoszono 382 przypadki wykorzystywania seksualnego małoletnich przez duchownych.

Na najbliższe zebranie plenarne Episkopatu, które odbędzie się 13-14 czerwca w diecezji świdnickiej, biskupi zaprosili abp. Charlesa Sciclunę - sekretarza pomocniczego Kongregacji Nauki Wiary, który od lat zajmuje się kwestią ochrony dzieci i młodzieży w Kościele.

 

100-lecie urodzin Jana Pawła II i 80. rocznica wynuchu wojny

Wśród tematów czwartkowych obrad były także obchody rocznic: 100-lecia urodzin św. Jana Pawła II oraz 40-lecia jego pierwszej pielgrzymki do Polski, a także sprawa lekcji religii w szkole - biskupi podkreślili, że mają one bardzo ważne znaczenie w wychowaniu dzieci i młodzieży.

Jak poinformował abp Gądecki, centralne uroczystości związane z 40. rocznicą pierwszej pielgrzymki papieskiej do Polski odbędą się 2 czerwca - w Dniu Dziękczynienia - w Świątyni Opatrzności w Warszawie. Zaplanowano także lokalne obchody w poszczególnych diecezjach.

"W związku z 100. rocznicą urodzin Ojca Świętego Jana Pawła II jest przygotowywany specjalny list Episkopatu, który zostanie odczytany w kościołach 17 maja 2020 roku. Planowane jest również zorganizowanie Zebrania Plenarnego KEP w Kalwarii Zebrzydowskiej i w Wadowicach w czerwcu 2020" - podał przewodniczący Episkopatu.

Podczas obrad Rady Stałej rozmawiano także o przygotowaniu w Watykanie specjalnej wystawy z okazji 100-lecia urodzin św. Jana Pawła II. Jej celem byłoby przypomnienie wszystkim postaci papieża Polaka i stale aktualnego jego nauczania.

Natomiast w ramach obchodów 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej delegacje Episkopatów Polski i Niemiec oraz władze obu krajów wezmą udział we wspólnej mszy św. 31 sierpnia wieczorem w Wieluniu, a także w rocznicowych obchodach 1 września rano o godz. 4.20 - dokładnie 80 lat po tym, gdy w tym miejscy spadły na Polskę pierwsze niemieckie bomby.

Rada episkopatu

Abp Gądecki poinformował także, że w związku ze zbliżającymi się wyborami do europarlamentu planowany jest komunikat Episkopatu, zachęcający do wzięcia udziału w głosowaniu.

Rada Stała Konferencji Episkopatu Polski tradycyjnie spotyka się na Jasnej Górze 2 maja. Zadaniem tego gremium jest przygotowywanie spraw na zebranie plenarne i rady biskupów diecezjalnych, czuwanie nad wykonaniem ich decyzji oraz koordynacja prac KEP.

Radę stałą tworzą: przewodniczący KEP, jego zastępca i sekretarz generalny KEP, prymas Polski, kardynałowie kierujący diecezjami oraz wybrani przez zebranie plenarne na pięcioletnią kadencję biskupi: sześciu diecezjalnych i dwóch pomocniczych.

Obecnie członkami rady są: kardynał Kazimierz Nycz, arcybiskupi: Stanisław Gądecki, Marek Jędraszewski, Wojciech Polak, Stanisław Budzik, Sławoj Leszek Głódź, Józef Kupny, Grzegorz Ryś i Wiktor Skworc oraz biskupi: Artur Miziński, Andrzej Czaja, Marek Mendyk i Piotr Turzyński.

W piątek biskupi wezmą udział w głównych uroczystościach święta Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski na Jasnej Górze. Sumie odpustowej z ponowieniem zawierzenia Maryi będzie przewodniczył abp Stanisław Gądecki, który także wygłosi homilię. Mszę poprzedzi poświęcenie nowej tablicy przed kaplicą Matki Bożej ze słowami millenijnego Aktu oddania Polski w macierzyńską niewolę Maryi Matki Kościoła za Wolność Kościoła Chrystusowego.

Piątkowe uroczystości na Jasnej Górze - jak zapowiadają gospodarze sanktuarium, ojcowie paulini - będą dziękczynieniem za opiekę i obecność Matki Bożej w dziejach narodu, a także za pierwszą pielgrzymkę Jana Pawła II do Polski i za milenijny akt oddania z 1966 r.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Biskupi omówili projekt funduszu solidarnościowego dla poszkodowanych przez duchownych
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.