Biskupi Skandynawii o raporcie Maticia: nie można wykluczać życia nienarodzonych

Biskupi Skandynawii o raporcie Maticia: nie można wykluczać życia nienarodzonych
(Fot. pl.depositphotos.com)
5 miesięcy temu
KAI/dm

Katoliccy biskupi Skandynawii ostro skrytykowali stanowisko wobec aborcji zawarte w projekcie rezolucji Parlamentu Europejskiego. Chodzi o tak zwany raport Maticia, nad którym PE będzie debatować i głosować 23 czerwca. Biskupi ostro skrytykowali stanowisko raportu, który klasyfikuje „aborcję jako środek ochrony zdrowia i prawo człowieka”.

„Środki ochrony zdrowia i prawa człowieka z definicji mają na celu ochronę zdrowia i życia ludzi. Nie może to wykluczać życia nienarodzonych” - uważają biskupi skandynawscy.

Ich zdaniem „takie posunięcie spowodowałoby dalszą marginalizację osób, instytucji i krajów, które sprzeciwiają się aborcji i przedstawianie ich jako przeciwników «praw człowieka»”.

Zarazem podkreślili, że promowanie godności człowieka i dążenie do udostępnienia opieki zdrowotnej dla wszystkich są istotną troską Kościoła katolickiego. „Chodzi o zwalczanie dyskryminacji oraz uprzedzeń społecznych i kulturowych, które decydują o losie wielu osób, zwłaszcza kobiet” - dodali.

W kontekście UE inicjatywa ta - zdaniem biskupów skandynawskich - „w sposób niewłaściwy” ingeruje w autonomię każdego państwa członkowskiego w zakresie przedkładania własnego ustawodawstwa dotyczącego aborcji i innych kwestii etycznych.

„Jako biskupi katoliccy bronimy życia ludzkiego od poczęcia do naturalnej śmierci” - czytamy w oświadczeniu opublikowanym w Kopenhadze. Skandynawscy biskupi podkreślili też, że opowiadają się na rzecz prawa osób, polityków i instytucji do kwestionowania aborcji bez narażania się na marginalizację lub dyskryminację.

„Chcemy, aby złożony problem aborcji pozostał tematem uświadamiającej debaty publicznej dla dobra wszystkich” - stwierdzili członkowie Skandynawskiej Konferencji Biskupów, w skład której wchodzą katoliccy biskupi Oslo, Trondheim, Tromsø, Kopenhagi, Helsinek, Sztokholmu i Reykjaviku.

Podobną opinię wyraziła już wcześniej Komisja Episkopatów Wspólnoty Europejskiej (COMECE) oraz biskupi austriaccy i słowaccy.

Klasyfikacja aborcji jako „podstawowych usług zdrowotnych” jest „etycznie nieuzasadniona” - stwierdziła COMECE 17 czerwca w Brukseli. Tydzień wcześniej Konferencja Biskupów Austriackich zauważyła między innymi, że raport całkowicie wyklucza prawo do życia nienarodzonych dzieci. Celowo pomija się fakt, że nienarodzone dziecko „nie jest własnością swoich rodziców”, ale ma niezależne prawo do życia - stwierdzili katoliccy biskupi Austrii.

Projekt rezolucji nosi nazwę od centrolewicowego polityka chorwackiego Predraga Maticia. Głosowanie nad zaproponowaną w oparciu o treść raportu rezolucją ma się odbyć w Parlamencie Europejskim 23 czerwca.

KAI/dm

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Papież Franciszek, Domenico Agasso
25,83 zł
36,90 zł

Papież mówi głośno o tym, o czym sami boimy się nawet pomyśleć

Franciszek nie dzieli ludzi na wierzących i niewierzących. Wyciąga rękę do wszystkich i tłumaczy, że pandemia jest sygnałem alarmowym. „Potrzebujemy planu, by znów...

Skomentuj artykuł

Biskupi Skandynawii o raporcie Maticia: nie można wykluczać życia nienarodzonych
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.