Biuro Prasowe Stolicy Apostolskiej o dwóch podróżach papieża Franciszka

Biuro Prasowe Stolicy Apostolskiej o dwóch podróżach papieża Franciszka
(fot. neneo / Shutterstock.com)
3 lata temu
KAI / pk

Dwie wizyty duszpasterskie papieża Franciszka w kwietniu i maju br. zapowiedziało Biuro Prasowe Stolicy Apostolskiej. 20 kwietnia Ojciec Święty odwiedzi Alessano i Molfettę w południowo-wschodniej części kraju, zaś 10 maja Nomadelfię koło Grosseto i Lopiano koło Florencji.

Kwietniowa wizyta w Alessano i Molfetcie związana jest 25. rocznicą śmierci bp. Tonino Bello (1935-1993), zmarłego w opinii świętości ordynariusza diecezji Molfetta. Jego posługę charakteryzowało zainteresowanie losem najuboższych. Zorganizował we wszystkich parafiach grupy Caritas, założył wspólnotę dla narkomanów wychodzących z nałogu. Drzwi jego domu i biur kurialnych były zawsze otwarte, potrzebujący mogli tam przespać noc, każdy mógł przyjść z nim porozmawiać. Stworzył określenie "Kościoła w fartuchu", aby wskazać, że powinien być on skromny i przeciwdziałać przyczynom wykluczenia. Bp Bello był też przewodniczącym pokojowego ruchu Pax Christi we Włoszech, ostro sprzeciwiał się wojnie w Zatoce Perskiej (1991). Zmarł na raka żołądka. Od 2007 r. trwa jego proces beatyfikacyjny.

Franciszek przyleci w piątek 20 kwietnia rano do Alessano, rodzinnej miejscowości bp. Bello, który został pochowany na miejscowym cmentarzu. Po modlitwie przy jego grobie, przemówi do wiernych, zgromadzonych na placyku przed nekropolią. Stamtąd odleci do Molfetty, gdzie o 10.30 odprawi Mszę św. w porcie, po czym powróci do Watykanu.

Z kolei w czwartek 10 maja papież poleci do Nomadelfii koło Grosseto, gdzie najpierw uda się na cmentarz, by pomodlić się przy grobie ks. Zeno Saltiniego (1900-1981), założyciela wspólnoty Nomadelfia, którego proces beatyfikacyjny trwa od 2009 r. Następnie odwiedzi jeden z domów wspólnoty, po czym w kościele przemówi do jej członków. Nomadelfia to wspólnota katolików starających się żyć zgodnie z ideałem przedstawionym w Dziejach Apostolskich - tak jak w Kościele pierwotnym: "Jeden duch i jedno serce ożywiały wszystkich wierzących. Żaden nie nazywał swoim tego, co posiadał, ale wszystko mieli wspólne" (Dz 4, 32). Według prawa kanonicznego jest osobną parafią, zaś według prawa włoskiego - prywatnym stowarzyszeniem.

Z Nomadelfii papież odleci helikopterem do Międzynarodowego Miasteczka Ruchu Focolari w Loppiano kolo Florencji. Po modlitwie w sanktuarium Maria Theotokos, Franciszek spotka się przed kościołem z członkami ruchu Focolari i odpowie na ich pytania. Następnie odleci do Watykanu.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Papież Franciszek, Stefan von Kempis
25,94 zł
39,90 zł

Daj się rozpalić Słowu

Stary i zniszczony egzemplarz Biblii towarzyszy Franciszkowi od kilkudziesięciu lat. To najcenniejszy skarb naszego papieża, świadek jego radości i płaczu, prawdziwe źródło jego Ewangelicznej energii. Dla Franciszka Biblia nie jest pięknym...

Skomentuj artykuł

Biuro Prasowe Stolicy Apostolskiej o dwóch podróżach papieża Franciszka
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.