KEP: kilkanaście milionów Polaków cierpi z powodu nadużywania alkoholu

KEP: kilkanaście milionów Polaków cierpi z powodu nadużywania alkoholu
Fot. Alvaro Medina Jurado/depositphotos.com
PAP/mk

Pijaństwo to prawdziwa pandemia, a z powodu alkoholizmu i nadużywania alkoholu cierpi i przezywa dramaty kilkanaście milionów Polaków - pisze bp Tadeusz Bronakowski w związku z przypadającym od 27 lutego do 5 marca 55. Tygodniem Modlitw o Trzeźwość Narodu.

Przewodniczący zespołu KEP ds. Apostolstwa Trzeźwości i Osób Uzależnionych bp Tadeusz Bronakowski podkreślił, że "w sytuacji coraz większego zagrożenia nadużywaniem alkoholu i alkoholizmem, a także innymi nałogami, jesteśmy posłani przez Chrystusa, żeby odnawiać i przemieniać na lepsze oblicze naszej ojczyzny, żeby Polska miała oblicze trzeźwego narodu".

Tegoroczny tydzień modlitw od trzeźwość przebiega pod hasłem "Posłani w pokoju Chrystusa, budujmy trzeźwą i wolną Polskę".

"Potrzebny jest nasz dobry przykład i nasza modlitwa. Potrzebny jest nasz dar abstynencji i dar abstynencji wielu innych ludzi. Potrzebne jest nasze zaangażowanie na rzecz solidnego wychowania samych siebie i naszych bliskich oraz tych, na których mamy jakiś wpływ. Potrzebne jest aktywne interesowanie się ustawodawstwem i egzekwowaniem obowiązującego prawa z zakresu wychowania w trzeźwości i rozwiązywania problemów alkoholowych" – stwierdza bp Bronakowski.

DEON.PL POLECA

Zdaniem przewodniczącego zespołu KEP ds. Apostolstwa Trzeźwości i Osób Uzależnionych "podstawą budowania trzeźwości poszczególnych ludzi i całego narodu jest trzeźwość każdego z nas". "Trzeźwość to coś znacznie więcej niż abstynencja czy jedynie rzadkie i minimalne spożywanie alkoholu. Podstawą trzeźwości rozumianej w pogłębiony sposób jest trzeźwy duch i trzeźwe myślenie, a zatem dojrzałość duchowa i mądrość" – ocenił.

"Kto buduje w sobie trzeźwość w myśleniu i postępowaniu, ten rzeczywiście dba o swoją wolność, a przez to podejmuje coraz mądrzejsze decyzje. Wolność to coś innego niż robienie tego, co chcę. Ludzie uzależnieni są zniewoleni, czyli czynią to, czego już nie chcą i co ich niszczy właśnie dlatego, że wcześniej czynili to, co chcieli, zamiast czynić to, co dobre i mądre" – dodał.

Bp Bronakowski wyjaśnił, że pierwszym krokiem ku dojrzałej wolności jest zachowywanie Dekalogu, bo "przykazania Boże chronią nas przed wyrządzaniem krzywdy samemu sobie i bliźnim".

Tydzień Modlitw o Trzeźwość Narodu obchodzony jest od 1968 r. i rozpoczyna się w ostatnią niedzielę karnawału. W sierpniu obchodzony jest Miesiąc Trzeźwości.

 

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Mika Dunin

Nie da się bezkarnie ukrywać, oszukiwać, kłamać.
Próbowałam.

Jak to jest, gdy musisz wciąż udawać: dzielną dziewczynkę, zbuntowaną nastolatkę, cyniczną seksbombę, nowoczesną, korzystającą z uroków życia singielkę? Jak to jest, gdy zaczynasz wierzyć we...

Skomentuj artykuł

KEP: kilkanaście milionów Polaków cierpi z powodu nadużywania alkoholu
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.