Bp Charles Scicluna arcybiskupem Malty

Bp Charles Scicluna arcybiskupem Malty
(fot. The Church in Malta / youtube.com)
6 lat temu
KAI / kn

Papież Franciszek mianował 27 lutego 55-letniego bp. Charlesa Sciclunę arcybiskupem metropolitą Malty.

Przez ponad 10 lat zajmował się on w Kongregacji Nauki Wiary m.in. przypadkami pedofilii wśród osób duchownych. Wypracował strategię Kościoła katolickiego w karaniu tych przestępstw i zapobieganiu im. Swój nowy urząd obejmie 21 marca, gdy odbędzie ingres do katedry w mieście Mdina.

Abp Charles Jude Scicluna urodził się 15 maja 1959 r. w Toronto w Kanadzie w rodzinie emigrantów maltańskich. W wieku 19 lat jako student prawa wstąpił do seminarium duchownego na Malcie i 11 lipca 1986 przyjął święcenia kapłańskie. Następnie kontynuował studia w Rzymie, gdzie uzyskał doktorat z prawa kanonicznego na Papieskim Uniwersytecie Gregoriańskim. Po powrocie na Maltę w latach 1990-95) wykładał prawo kanoniczne na miejscowym wydziale teologicznym, będąc jednocześnie wicerektorem wyższego seminarium duchownego. Był też obrońcą węzła małżeńskiego w sądzie biskupim i pracował duszpastersko.

W 1995 wrócił do Rzymu i w latach 1996-2002 był substytutem (zastępcą) promotora sprawiedliwości (prokuratora) w Najwyższym Trybunale Sygnatury Apostolskiej. 21 października 2002 Jan Paweł II mianował go promotorem sprawiedliwości w Kongregacji Nauki Wiary, w której do 2005 był bliskim współpracownikiem jej ówczesnego prefekta kard. Josepha Ratzingera. Prowadził wszelkie sprawy związane z najpoważniejszymi przestępstwami duchownych, w tym z grzechami przeciw szóstemu przykazaniu wobec osób małoletnich. Urząd ten pełnił do października 2012 r. Równocześnie był wykładowcą Papieskiego Uniwersytetu Gregoriańskiego.

10 października 2012 Benedykt XVI mianował go biskupem tytularnym San Leone i biskupem pomocniczym Malty. 18 października ub.r., po rezygnacji (ze względów zdrowotnych) abp. Paula Cremony, został administratorem apostolskim tej archidiecezji. 21 stycznia br. papież Franciszek powołał go na przewodniczącego Kolegium ds. Badania Odwołań do sesji plenarnej Kongregacji Nauki Wiary, a 27 lutego mianował go arcybiskupem Malty.

Na wyspie decyzję papieską ogłoszono na konferencji prasowej z udziałem nominata i nuncjusza apostolskiego w tym kraju ab. Aldo Cavallego. Zapowiedziano na niej m.in., że ingres nowego arcybiskupa do katedry w Mdinie odbędzie się 21 marca.

Wiadomość o mianowania długoletniego pracownika kurialnego i byłego bliskiego współpracownika kard. J. Ratzingera na najwyższy urząd w Kościele maltańskim wywołała tam zadowolenie i nadzieje na przezwyciężenie kryzysu w łonie jego kierownictwa. Jeden z miejscowych duchownych, ks. Joe Borg powiedział: "Sądzę, że jest to człowiek, który buduje mosty. Jest określany jako człowiek o silnych przekonaniach, który nie ma problemu z wyrażeniem przeprosin, jeśli jest to konieczne".

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Bp Charles Scicluna arcybiskupem Malty
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.