Ks. Marek Marczak biskupem pomocniczym

Ks. Marek Marczak biskupem pomocniczym
(fot. archidiecezja.lodz.pl)
6 lat temu
KAI / ptt

Ks. Marek Marczak, 46-letni rektor seminarium duchownego w Łodzi, został mianowany przez papieża Franciszka biskupem pomocniczym archidiecezji łódzkiej.

Publikujemy komunikat Nuncjatury Apostolskiej w Polsce:

Komunikat

Ojciec Święty Franciszek mianował ks. Marka Marczak, rektora seminarium duchownego archidiecezji łódzkiej, biskupem pomocniczym tejże archidiecezji, przydzielając mu stolicę tytularną Lentini.

Warszawa, 28 lutego 2015 roku.

Abp Celestino Migliore

Nuncjusz Apostolski

***

Ks. Marek Marczak urodził się 17 lutego 1969 roku w Piotrkowie Trybunalskim.

Jest absolwentem I Liceum Ogólnokształcącego w tym mieście. Bezpośrednio po maturze, w 1987 r., wstąpił do Wyższego Seminarium Duchownego w Łodzi. Po jego ukończeniu przez dwa lata był wikariuszem w parafii św. Andrzeja Apostoła w Restarzewie Poduchownym.

W 1996 roku rozpoczął studia specjalistyczne z zakresu teologii dogmatycznej na Papieskim Uniwersytecie Gregoriańskim w Rzymie, które ukończył w 2004 r., uzyskując tytuł doktora teologii.

Od 2004 r. prowadzi zajęcia dydaktyczne z teologii dogmatycznej w Wyższym Seminarium Duchownym oraz w Instytucie Teologicznym w Łodzi. W 2005 r. został skierowany do pomocy duszpasterskiej w parafii św. Doroty i św. Jana Chrzciciela w Łodzi.

Ks. Marczak uczestniczy w spotkaniach kręgów Kościoła Domowego. Od grudnia 2012 r. jest także duszpasterzem pracowników nauki. 15 sierpnia 2013 roku został mianowany rektorem Wyższego Seminarium Duchownego w Łodzi.

Jest najmłodszym polskim biskupem - młodszy o 7 dni od do tej pory najmłodszego biskupa Damiana Bryla, biskupa pomocniczego archidiecezji poznańskiej. Mianowany dzisiaj łódzki biskup pomocniczy jest 150. biskupem w Polsce.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Ks. Marek Marczak biskupem pomocniczym
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.