Święcenia biskupie ks. Piotra Turzyńskiego

Święcenia biskupie ks. Piotra Turzyńskiego
(fot. PAP/Wojciech Pacewicz)
KAI / ptt

Uroczystość święceń biskupich ks. Piotra Turzyńskiego odbyła się dzisiaj w radomskiej katedrze. - Dziękuję dobremu Bogu za ludzi mojej drogi, dzięki którym jestem tym, kim jestem - powiedział nowy biskup pomocniczy diecezji radomskiej.

Głównym konsekratorem był abp Celestino Migliore, nuncjusz apostolski w Polsce, zaś współkonsekratorami: abp Wacław Depo, metropolita częstochowski i ordynariusz radomski bp Henryk Tomasik, który wygłosił homilię.

- Drogi biskupie Piotrze. Dzisiaj życzymy Tobie, aby na drodze Twojej posługi pasterskiej znalazło się jak najwięcej życzliwych osób podtrzymujących Twoje ręce, by były wzniesione do nieba - mówił bp Tomasik. - Twoje ręce wznoszone do modlitwy - niech będą wspierane modlitwą wiernych, a szczególnie kapłanów. Ręce ukazujące Ewangelię - niech będą wspierane potężnym echem słów Najświętszej Maryi Panny: "Oto ja, niech mi się stanie według Twego słowa" wypowiadanych przez tych, którzy noszą piękne imię "chrześcijanin". Rozłożone ręce wyrażające zaufanie i życzliwość - niech będą wspierane szczerą współpracą kapłanów i wiernych świeckich. Zmęczone ręce niech doświadczą życzliwości współczesnych Weronik i Szymonów. Ręce ukazujące obiektywny porządek moralny - niech będą wspierane troską kapłanów i wiernych świeckich o poprawne funkcjonowanie sumienia oraz odrzucanie relatywizmu i subiektywizmu moralnego. Ręce zatroskane o budowanie Chrystusowego Kościoła niech doświadczą obecności innych dłoni gotowych podjąć trud współpracy. Niech przez Twoją posługę pasterską jak najwięcej osób powtórzy za Twoim Patronem: Panie, Ty wszystko wiesz, Ty wiesz, że Cię kocham - mówił ordynariusz radomski.

Obrzęd święceń rozpoczął Hymn do Ducha Świętego. Po jego odśpiewaniu ks. Piotr został zaprezentowany przez towarzyszących mu kapłanów, ks. prałata Edwarda Poniewierskiego, kanclerza kurii diecezji radomskiej i ks. kan. Sławomira Gregorczyka, kolegę z rocznika święceń elekta. Ks. Poniewierski odczytał bullę nominacyjną papieża Franciszka.

Na koniec bp Piotr Turzyński dziękował Bogu za życie, wiarę i powołanie. - Nikt z nas nie jest samotną wyspą, dlatego dzisiaj myślę o mojej rodzinie, przyjaciołach, kapłanach i wielu ludziach, którzy zostawili we mnie swój dobry ślad i przez to mnie kształtowali. Dziękuję dobremu Bogu za ludzi mojej drogi, dzięki którym jestem tym, kim jestem. Spotkałem w życiu wielu wspaniałych ludzi i pięknych chrześcijan. Otrzymałem taką łaskę - powiedział.

- Jak widzicie zostałem obdarowany bez żadnej mojej zasługi nie tylko w tej chwili, ale w ciągu całego mojego życia. I chcę wam powiedzieć, że mam poważny problem: jak spłacić ten wielki dług dobra, jak odwdzięczyć się Bogu i ludziom. Psalmista mi podpowiada: "Podniosę kielich zbawienia i wezwę Imienia Pana". Ufam, że nasze drogi ma w swojej opiece Matka Kościoła. Jej zawierzam samego siebie, moje życie i wszystko, czym jestem i co posiadam. Proszę wszystkich o modlitwę w mojej intencji, abym wypełnił wolę Bożą. Przed nami droga. Święty Augustyn patrzy pozytywnie, umieściłem jego tekst na obrazku: "Jeśli utkwimy wzrok w Chrystusie, nie zabłądzimy, błąkając się bez celu, ponieważ On jest prawdą, ku której zmierzamy i On jest drogą, po której idziemy" - mówił.

Na zakończenie Mszy św. w imieniu księży z diecezji radomskiej przemówił ks. Jarosław Wojtkun, rektor WSD, osób życia konsekrowanego s. Mirosława Grunt, przełożona generalna Zgromadzenia Sióstr Służek Najświętszej Maryi Panny, a wiernych świeckich poseł Robert Telus z rodziną.

Listy gratulacyjne przysłali abp Zygmunt Zimowski i abp Wojciech Polak, Prymas Polski.

List od abp. Zygmunta Zimowskiego, który ze względu na stan zdrowia nie mógł wziąć udziału w uroczystości, odczytał ks. prałat Piotr Supierz, sekretarz arcybiskupa. Charakterystycznym rysem osobowości bp. Piotra jest żywa miłość do Chrystusa i Kościoła. Widać to również w wybranym zawołaniu biskupim Ecclesia Mater - Mater Ecclesiae. Cieszę się, ze w tym haśle uwidacznia się zatroskanie o Kościół, który jest naszą matką i nauczycielką. Jakże bardzo ta miłość do Kościoła stoi w opozycji do lansowanej od wielu lat na zachodzie tezie: Chrystus tak, Kościół nie. Teza ta wyraża przynależność do Chrystusa i bliską z Nim więź, ale stanowczo odrzuca Kościół jako wspólnotę wiary. Tymczasem jest to wielkie nieporozumienie. Nie można bowiem przyjmować Chrystusa odrzucając jednocześnie Jego ciało, którym jest Kościół - napisał abp Zimowski.

W uroczystości udział wzięło ponad 300 księży, w tym arcybiskupi i biskupi, z Włoch, Czech, Białorusi, Litwy i Ukrainy oraz różnych polskich diecezji.

Dewizą biskupa Piotra są słowa: "Kościół Matką - Matka Kościoła". Słowa nawiązują do charyzmatu maryjnego Ruchu Światło-Życie. Ideę posługiwania bp. Piotra Turzyńskiego wyraża jego herb. Zbudowany jest na tarczy hiszpańskiej. W niebieskim polu znajduje się srebrny krzyż łaciński, który dotyka ramionami krawędzi tarczy herbowej. Jest on przesunięty w lewo, przez co prawe jego ramię jest dłuższe. Pod nim, w prawej dolnej ćwiartce, umieszczona jest figura Matki Bożej z Centrum Ruchu Światło-Życie w Kościenku. Krzyż i symbol Matki Bożej nawiązują stylistyką do herbu św. Jana Pawła II.

Ks. Piotr Turzyński ma 51 lat, pochodzi z Radomia. Studiował na KUL i na Papieskim Uniwersytecie Gregoriańskim w Rzymie. Jest dyrektorem Rady ds. Stałej Formacji Kapłanów Diecezji Radomskiej i dyrektorem Rady ds. Życia Konsekrowanego Diecezji Radomskiej. Angażuje się w prace II Synodu Diecezji Radomskiej jako przewodniczący Komisji ds. Kultury, Środków Społecznego Przekazu i Nowej Ewangelizacji. Współpracuje z Radiem Plus Radom.

Biskup nominat jest cenionym kaznodzieją i rekolekcjonistą, jest zaangażowany w działalność Domowego Kościoła Ruchu Światło-Życie. Przez 18 lat opiekował się teatrem seminaryjnym. W 2012 r. założył Stowarzyszenie "Młyńska" Verum Bonum Pulchrum, którego celem jest działalność na rzecz zachowania dorobku i rozwoju kultury ze szczególnym uwzględnieniem kultury chrześcijańskiej.

Interesuje się myślą św. Augustyna, Orygenesa i Ojcami Pustyni, kocha wędrówki górskie, lubi literaturę (zwł. poezję K. Wojtyły, Z. Herberta, J. Szymika i powieści F. Dostojewskiego oraz J.R.R. Tolkiena), teatr, dobre kino sensacyjne, folk i poezję śpiewaną, jest kibicem siatkówki.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Święcenia biskupie ks. Piotra Turzyńskiego
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.