Bp Czaja: Jezus jest dla nas wierzących Pantokratorem i Emanuelem

Bp Czaja: Jezus jest dla nas wierzących Pantokratorem i Emanuelem
Fot. EpiskopatNews / flickr / CC BY-NC-SA 2.0
KAI / kb

Opolanie modlili się w niedzielę o jedność chrześcijan. W kaplicy parafii ewangelicko-augsburskiej w Opolu odbyło się nabożeństwo ekumeniczne. Przewodniczył mu proboszcz, pastor Wojciech Pracki, kazanie wygłosił biskup opolski Andrzej Czaja.

Podczas nabożeństwa z udziałem kilkudziesięciu członków wspólnoty ewangelickiej w Opolu oraz gości z innych wyznań chrześcijańskich wspólnie o jedność chrześcijan modlili się gospodarz, ks. Wojciech Pracki, pastor Mariusz Muszczyński z Zielonoświątkowej Wspólnoty „Ostoja” w Opolu, ks. prof. dr hab. Zygfryd Glaeser, ekumenista z Wydziału Teologicznego Uniwersytetu Opolskiego. Kazanie wygłosił, a na koniec udzielił zebranym błogosławieństwa, biskup opolski Andrzej Czaja.

Bp Czaja o wierze

Ks. Wojciech Pracki podkreślił, że istotą Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan nie jest eksponowanie historycznych i teologicznych różnic, ale szukanie tego, co wszystkich chrześcijan łączy. Podczas nabożeństwa jego uczestnicy odmówili wspólnie wyznanie wiary.

Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan ma tradycję sięgającą 1908 r. W tym roku odbywa się pod hasłem zaczerpniętym z Ewangelii św. Mateusza: „Zobaczyliśmy Jego gwiazdę na Wschodzie i przyszliśmy oddać Mu pokłon”.

W kazaniu bp Czaja zaczął on analogii współczesnego Kościoła w Europie do sytuacji wiernych w pierwszych wiekach. Muszą się mierzyć z kulturą obcą, a bywa że i wrogą chrześcijaństwu.

- Niektórzy z nas bardzo się pogubili – mówił. – Ulegliśmy światowej duchowości, w której brakuje miejsca dla Boga. Dominuje konsumowanie – postawa typu: chleba i igrzysk. Czasem czujemy się bezsilni, bezradni, zalęknieni. A przecież jest Jezus. Tylko trzeba się do Jezusa zbliżyć, by się na tej ziemi nie pogubić. On jest dla nas chrześcijan światłem narodów. On jest Panem wszystkiego. Nie musimy się lękać ani obawiać. Bo Jezus jest jednocześnie Panem Wszechświata i Bogiem z nami. Mamy jasno określoną misję: Iść do wszystkich, nauczać Ewangelii, dzielić się Duchem i chrzcić. To zadanie w nieprzyjaznej nam kulturze się nie zmienia.

– Jezus zwiastuje nam, że jest Pantokratorem, Panem Wszechświata. Tę prawdę w cerkwiach prawosławnych mamy postawioną zawsze przed oczy – zazwyczaj na sklepieniu głównej kopuły wymalowana jest ikona Pantokratora. To jest niesamowicie ważna prawda, którą nam Jezus zwiastuje: On jest Panem nieba i ziemi. Nie musimy się lękać, bo towarzyszy temu obietnica: Oto Ja jestem z wami przez wszystkie dni aż do końca świata. Jezus jest z nami! Jest Panem Wszechświata i Bogiem z Nami. Pantokratorem i Emmanuelem – podkreślił bp Czaja.

Źródło: KAI / kb

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Bp Czaja: Jezus jest dla nas wierzących Pantokratorem i Emanuelem
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.