Bp Dydycz na XIX Dzień Modlitwy i Pomocy Kościołowi na Wschodzie: musimy wzrastać w naszym miłosierdziu

Bp Dydycz na XIX Dzień Modlitwy i Pomocy Kościołowi na Wschodzie: musimy wzrastać w naszym miłosierdziu
(fot. EpiskopatNews/flick.com)
KAI / pk

Jeśli ktoś korzysta z naszej dobroci, to my na tym zyskujemy. Trzeba, abyśmy wzrastali w naszym miłosierdziu - powiedział bp Antoni Pacyfik Dydycz, przewodniczący Zespołu Pomocy Kościołowi na Wschodzie, z okazji przypadającego dzisiaj XIX Dnia Modlitwy i Pomocy Materialnej Kościołowi na Wschodzie.

Celem tego dnia jest duchowe i materialne wsparcie Kościoła katolickiego w krajach Europy Wschodniej, Rosji i Azji Środkowej.

"Postawa życzliwości z naszej strony będzie podziękowaniem Panu Bogu za to, że nawet w najgorszych czasach mieliśmy nad sobą Opatrzność Bożą, czy w czasie rozbiorów, czy okupacji niemieckiej, czy zagrożenia komunistycznego. U nas Kościół katolicki mógł funkcjonować w większym czy mniejszym stopniu. Być może jest to nagroda od Pana Boga za nasze babcie i dziadków, którzy w przeszłości mimo trudności starali się wyznawać wiarę i jednocześnie dotrzymywać szacunku dla swojego pochodzenia, rodowodu, mieć świadomość własnej tożsamości. Także my powinniśmy wnosić swój własny wysiłek i wychodzić naprzeciw, pomagać" - powiedział bp Dydycz.

Bp Dydycz podkreślił, iż powinniśmy przyczyniać się do tego, aby wychowanie dzieci i młodzieży znajdowało pomoc i wsparcie z różnych stron. - Chętnie zapraszamy młodzież na różne spotkania wakacyjne. Jednak to wszystko wymaga funduszy. Ale jeśli ktoś korzysta z naszej dobroci, to my na tym zyskujemy. Trzeba, abyśmy wzrastali w naszym miłosierdziu. Nie jest powiedziane, że naszej działalności nie można poszerzać - zauważył bp Dydycz.

Najważniejszym punktem Dnia Modlitwy i Pomocy Kościołowi na Wschodzie będzie Msza św. celebrowana o godz. 9.00 w Bazylice Świętego Krzyża w Warszawie i transmitowana przez Program 1 Polskiego Radia.

- Pismo Święte podkreśla, że naprawdę biednych nam nie zabraknie. A jeśli biednych nam nie zabraknie, bo ich liczba wzrasta w krajach rozwiniętych, a co dopiero mówić o krajach ubogich, to nie powinno zabraknąć hojnych. Dlatego modlimy się i dziękujemy Panu Bogu za hojność, za wszystkich, którzy ofiarowują swoją pomoc - podkreślił bp Dydycz.

Aktualnie, Kościołowi za wschodnią granicą, służy ponad 200 kapłanów diecezjalnych, 300 kapłanów zakonnych, 330 sióstr zakonnych, 23 braci zakonnych z Polski oraz osoby świeckie. W bieżącym roku zostało zebranych jak dotychczas 2 407 000 zł z czego zrealizowano ponad 300 próśb na kwotę 2 338 000 zł.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Bp Dydycz na XIX Dzień Modlitwy i Pomocy Kościołowi na Wschodzie: musimy wzrastać w naszym miłosierdziu
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.