Bp Grzegorz Balcerek: kapłan powinien głosić Ewangelię swoim stylem życia

Bp Grzegorz Balcerek: kapłan powinien głosić Ewangelię swoim stylem życia
(fot. shutterstock.com)
KAI / pk

Kapłan ma być głosicielem Ewangelii nie tylko słowami, ale jeszcze bardziej stylem swego życia, świadectwem. Kapłan ma pokazywać ludziom źródło mocy, by mimo pokus i walki duchowej mieli siłę do życia według przykazań - mówił podczas święta patronalnego w parafii św. Jana Bosko w Luboniu bp Grzegorz Balcerek.

Poznański biskup pomocniczy nawiązał w homilii zarówno do postaci założyciela salezjanów, jak i do ks. Stanisława Streicha, męczennika z Lubonia, którego proces beatyfikacyjny rozpoczął się w 2017 r. Bp Balcerek przekonywał w homilii, że "kapłan ma w imieniu i mocą Chrystusa odpuszczać grzechy - z grzesznych czynić świętymi, oczyszczać z brudu zła, ale najbardziej kapłan upodabnia się do Chrystusa, kiedy składa swe życie w ofierze". Biskup pomocniczy archidiecezji poznańskiej przypomniał, że parafię pw. św. Jana Bosko utworzył duchowy syn Jana Bosko, kard. August Hlond.

- Był to z pewnością sposób spłacania długu wdzięczności wobec założyciela zgromadzenia salezjańskiego, do którego arcybiskup poznański należał. Była też z pewnością w tym postanowieniu chęć znalezienia wielkiej pomocy z nieba dla bardzo trudnego przedsięwzięcia duszpasterskiego i materialnego, jakim było tworzenie nowej parafii w robotniczym Luboniu, w czasach kryzysu ekonomicznego - mówił bp Balcerek.

Kaznodzieja przypomniał, że w tym roku Kościół w Polsce obchodzi 1050. rocznicę utworzenia pierwszej w Polsce diecezji w Poznaniu.

DEON.PL POLECA

- Przez tyle wieków na naszej wielkopolskiej ziemi służyło tak wielu gorliwych kapłanów i biskupów. Jakim to by było dramatem, gdyby nie miał kto być ich następcami - mówił bp Balcerek. Poznański biskup pomocniczy prosił wiernych o modlitwę o powołania. - Proszę was, twórzcie w waszych rodzinach, w waszej parafii klimat sprzyjający powołaniom. Każda modlitwa i ofiara w tej intencji ma swoje wielkie znaczenie - zauważył bp Balcerek. Parafia pw. św. Jana Bosko w Luboniu k/Poznania powstała w 1935 r. Jej pierwszym proboszczem był ks. Stanisław Streich, zamordowany w 1938 r. przez komunistę z nienawiści do Kościoła.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Bp Grzegorz Balcerek: kapłan powinien głosić Ewangelię swoim stylem życia
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.