Bp Janocha: potrzeba nam modlić się o jedność ponad podziałami

Bp Janocha: potrzeba nam modlić się o jedność ponad podziałami
(fot. episkopat.pl)
PAP / jb

"Potrzeba nam modlić się o jedność ponad podziałami" - podkreślił bp Michał Janocha w czasie mszy św. polowej w Parku Wolności w Muzeum Powstania Warszawskiego.

W czasie liturgii polecano Bogu bohaterów sprzed 76 lat i poległych w walkach cywilnych mieszkańców stolicy.

W homilii bp Janocha podkreślił, że w polskim narodzie wiara w Boga i miłość Ojczyzny splatają się w sposób nierozdzielny. "Bóg naszych ojców także i dziś jest z nami, więc nie dopuści upaść żadnej klęsce, bo kiedy On był z naszymi ojcami mieli zwycięzcę" - powiedział.

Podkreślił, że ideały konfederatów barskich, powstańców listopadowych, styczniowych, śląskich, wielkopolskich i Powstania Warszawskiego można streścić w trzech słowach wyszywanych na sztandarach - "Bóg, Honor, Ojczyzna".

Zwrócił uwagę, że Polska, która powstała po zakończeniu wojny z tych sztandarów wykreśliła Boga. "Pozostał nadwątlony honor i Ojczyzna, – jaka - byle jaka" – stwierdził duchowny. Dodał, że "dzisiaj znowu próbuje się usunąć Boga z naszej historii, z naszej współczesności, z naszego życia społecznego, zamknąć go w zakrystii. Nie jest ważne, czy ty wierzysz, czy nie wierzysz, byle byś był dobrym człowiekiem" – ocenił bp Janocha.

Dzisiaj każdy ciągnie czerwono - białą flagę w swoją stronę. Jednym zostanie czerwona, innym biała i nikt nie wygra.

Nawiązując do modlitwy króla Salomona, który prosił Boga o mądrość, biskup pomocniczy archidiecezji warszawskiej powiedział, że powstańcy warszawscy dowiedli czynami, że posiadali dar Bożej mądrości.

"Wychowani w międzywojniu pod sztandarem Boga, honoru i Ojczyzny nie wahali się. Wiedzieli, co mają robić. A dzisiaj, czy prosimy o mądrość, czy bardziej cenimy wiedzę, która jest sumą informacji, z którymi można zrobić wszystko i które - wcześniej czy później - wyparują z głowy. Czy ponad mądrość nie przedkładamy długiego życia, dostatku, pomyślności i Boży dar rozmieniamy na drobne" – zachęcał do refleksji duchowny.

Podkreślił, że Chrystus jest tam, gdzie prawda, dobro i piękno. "Każdy, kto służy temu, co prawdziwe, dobre i piękne, ten odnajduje perłę. Powstańcy ją odnaleźli i oddali za nią wszystko" – zaznaczył bp Janocha.

Zwrócił uwagę, że "dziś, kiedy żyjemy w wolnej Polsce, kiedy bez przeszkód możemy wyznawać naszą wiarę, za którą przodkowie cierpieli, byli zsyłani na Sybir, rozstrzeliwani, wydaje się, że nie doceniamy tej perły".

Nawiązując do obecnej sytuacji społeczno - politycznej w kraju bp Janocha zaapelował o jedność. "Dzisiaj każdy ciągnie czerwono - białą flagę w swoją stronę. Jednym zostanie czerwona, innym biała i nikt nie wygra. Tak bardzo trzeba nam modlić się o jedność ponad podziałami, o cud jedności, którego sami nie potrafimy osiągnąć. Potrzeba wielkiej pokory, potrzeba wielkiej uwagi, aby ten cud mógł się dokonywać w pojedynczych sercach, bo Królestwo Boże rodzi się z maleńkich ziaren gorczycy, z których wyrasta wielkie drzewo" - podsumował bp Janocha.

Powstanie Warszawskie było największą akcją zbrojną podziemia w okupowanej przez Niemców Europie. Do walki w stolicy 1 sierpnia 1944 r. przystąpiło ok. 40-50 tys. powstańców. Planowane na kilka dni trwało ponad dwa miesiące. W czasie walk w Warszawie zginęło ok. 18 tys. powstańców, a 25 tys. zostało rannych. Straty wśród ludności cywilnej były ogromne i wynosiły ok. 180 tys. zabitych. Pozostałych przy życiu mieszkańców Warszawy, ok. 500 tys., wypędzono z miasta, które po powstaniu zostało niemal całkowicie spalone i zburzone.

Muzeum Powstania Warszawskiego otwarto 31 lipca 2004 r. Jego ekspozycja ukazuje nie tylko militarne dzieje 63 dni walk, ale także życie codzienne ludności cywilnej.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
abp Wojciech Polak, Marek Zając

Bez kompromisów i skrępowania. Po ludzku

Czy Kościół powinien mieszać się do polityki? Czy Polska powinna przyjmować uchodźców? W jaki sposób mierzyć się z problemem pedofilii wśród księży? Co Kościół ma do powiedzenia kobietom, które...

Skomentuj artykuł

Bp Janocha: potrzeba nam modlić się o jedność ponad podziałami
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.