Bp Kasyna przestrzegał dziś przed niewiernością

Bp Kasyna przestrzegał dziś przed niewiernością
(fot. Nancy
KAI / mg

Niewierność stała się sposobem na życie, brniemy w niej we wszystkich dziedzinach życia - przestrzegł dziś bp Ryszard Kasyna w sanktuarium Matki Boskiej Sianowskiej, Królowej Kaszub w Sianowie koło Kartuz. Biskup pelpliński przewodniczył tam uroczystościom odpustowym z udziałem ok. 20 tys. wiernych.

Do Sianowa przybyli m.in. pielgrzymi z Kanaday, którzy zabiorą poświęconą dzisiaj kopię Figury Sianowskiej. Na modlitwę dotarły liczne pielgrzymki piesze. Najdłuższą trasę - 116 km - przebyła pielgrzymka z Miastka.

Pieszo przyszło razem prawie 5,5 tys. pątników. Licznie prezentowały się wspólnoty wiernych w strojach kaszubskich.

Burmistrz Kartuz powiedział przed Mszą św., że Kaszubi przychodzą prosić Sianowską Panią, "żeby strzegła jedności Kaszubów".

DEON.PL POLECA

Język kaszubski pojawił się również w liturgii. W słowach powitania Łukasz Grzędzicki, prezes Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego podkreślił, że "na placu jest rzesza grzeszników, ale również rzesza ludzi głębokiej wiary, którzy modlą się tutaj w przekonaniu, że można się poprawić i być lepszym człowiekiem".

Ks. kan. Eugeniusz Grzędzicki, kustosz sanktuarium nawiązał do trudu tysięcy pątników, którzy przybyli na uroczystości oraz zbliżającego się jubileuszu 200-lecia obecnego kościoła w Sianowie i 50-lecia koronacji Figury MB Sianowskiej.

W homilii bp Kasyna stwierdził, że "niewierność stała się sposobem na życie" a wierność przejawem naiwności, braku inicjatywy a nawet orężem politycznym. Biskup przypominał o potrzebie wierności Bogu oraz Ojczyźnie.

Kaznodzieja a apelował o wierne wypełnianie przykazań dodając, że "przykazania nie podlegają prawom wolnego rynku". Zachęcał też do wierności Ojczyźnie. - Niewierność nas uśpiła, podzieliła, niewierność prawdzie historycznej wykształciła obywateli, którzy nie pamiętają korzeni Polski - stwierdził hierarcha. Dodał, że należy sprzeciwiać się poglądom sugerującym początek historii Polski w 1945 roku albo w momencie wstępowania do Unii Europejskiej.

Biskup pelpliński przypomniał o tysiącletniej historii naszej Ojczyzny od momentu jej Chrztu, co "zrodziło związek miłości Boga i Ojczyzny, który rodzi bohaterów a co przez niektórych bywa przemilczane, kwestionowane a nawet ośmieszane".

W Sianowie czczona jest Matka Chrystusa w łaskami słynącej figurze Madonny z Dzieciątkiem. Od niepamiętnych czasów przybywają tam pielgrzymi, szczególnie młodzież i zakochani oraz osoby pragnące wyprosić dla siebie Boże błogosławieństwo dla życia małżeńskiego i rodzinnego. Figura została ukoronowana koronami papieskimi w 1966 r. Przyszły rok będzie jubileuszowym obchodem 50-lecia od tego wydarzenia w połączeniu z obchodami 1050-lecia Chrztu Polski.

Tegoroczne uroczystości odpustowe, jak zawsze, trwać będą ponad oktawę i zakończą się 27 lipca. Na wspólnej modlitwie zgromadzą się między innymi rodzice z niemowlętami i małymi dziećmi, narzeczeni, członkowie bractw i stowarzyszeń katolickich, małżonkowie świętujący w tym roku jubileusze małżeńskie, kierowcy i rzemieślnicy.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Bp Kasyna przestrzegał dziś przed niewiernością
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.