Bp Libera do księży: nie można lekceważyć zasad bezpieczeństwa sanitarnego

Bp Libera do księży: nie można lekceważyć zasad bezpieczeństwa sanitarnego
(fot. BP KEP)
1 miesiąc temu
KAI / pp

„Lekceważenie podstawowych zasad bezpieczeństwa sanitarnego oraz zagrożenia epidemiologicznego uderza w istotę budowania prawdziwej chrześcijańskiej wspólnoty” - zwrócił się do księży biskup płocki Piotr Libera. Mając na uwadze apel abp. Stanisława Gądeckiego, przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski z dnia 7 sierpnia, przypomniał o konieczności zachowywania norm sanitarnych.

Bp Piotr Libera w związku ze stale rosnącą liczbą zdiagnozowanych zachorowań na COVID-19 i pojawiającymi się nowymi ogniskami zakażeń koronawirusem SARS-COV-2, także na terenie diecezji płockiej, przypomniał o wciąż aktualnym obowiązku zasłaniania ust i nosa maseczką przez wszystkich uczestników zgromadzenia liturgicznego, poza celebransem.

Za konieczne uznał wywieszanie informacji o tym w wejściach do kościołów i kaplic oraz stałe przypominanie tego obowiązku wiernym, uczestnikom liturgii i nabożeństw. Wierni muszą mieć też możliwość zapewnienia możliwości użycia środka dezynfekującego na dłonie przy wejściu do kościołów.

„Uwzględniając możliwości i okoliczności, należy przypominać wiernym o konieczności zachowania dystansu społecznego pomiędzy osobami niespokrewnionymi uczestniczącymi w liturgii. Okręgowa Izba Lekarska w Płocku rekomenduje również takie zorganizowanie ruchu w kościołach między nabożeństwami, aby w drzwiach świątyni nie przechodzili obok siebie wchodzący i wychodzący” – zaznacza biskup płocki.

Zaleca, aby w czasie udzielania Komunii Świętej oddzielić uczestników liturgii, którzy chcą przyjmować Komunię na rękę (jest to forma rekomendowana w obecnej sytuacji zagrożenia zarażeniem), od przyjmujących Ją do ust. Można ogłosić, że najpierw udzielana będzie Komunia Święta na rękę, a później do ust, lub robić to w dwóch oddzielnych miejscach.

„Przypominam, że lekceważenie tych podstawowych zasad bezpieczeństwa sanitarnego oraz zagrożenia epidemiologicznego uderza w istotę budowania prawdziwej chrześcijańskiej wspólnoty i naraża szczególnie osoby chore, osłabione i starsze, na niebezpieczeństwo zarażenia i utraty życia” podkreślił bp Libera.

Pasterz Kościoła płockiego podziękował jednocześnie za konsekwentne i sumienne przestrzeganie zaleceń sanitarnych państwowych i diecezjalnych podczas pandemii. Służy to „owocnemu i roztropnemu duszpasterzowaniu w tym trudnym czasie”.

Poprosił o modlitwę o ustanie pandemii COVID-19, polecając się szczególnie opiece Matki Bożej i św. Rocha, szczególnego patrona w czasach zarazy.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Brat Marek z Taizé, Piotr Żyłka
25,75 zł
42,90 zł

Spotkaj Boga w ciszy i prostocie

Mała, burgundzka wioska. Skromne zabudowania. Cisza. Spokój. Kontemplacja i modlitwa. To właśnie tu, od ponad siedemdziesięciu lat, przyjeżdżają tysiące młodych ludzi. Czego szukają? Co pragną zmienić? Dlaczego, nawet po...

Skomentuj artykuł

Bp Libera do księży: nie można lekceważyć zasad bezpieczeństwa sanitarnego
Komentarze (4)
MW
~Monia W
10 sierpnia 2020, 14:18
To jest hańba żeby stojący na czele kościoła nie mieli własnego zdania tylko sugerowali się tym co podają media reżimowe.Jaka jest pandemia gdzie umiera mniej ludzi niż w poprzednich latach a oddziały zakaźne stoją puste zaś testy dają fałszywe wyniki,zakażony jest nawet ten kto nie miał pobranego testu.Ilość zakażeń na podstawie niewiarygodnych testów nie oznacz zachorowań.Rujnuje się gospodarkę ludzi przetrzymuje się bezpodstawnie na kwaranntannie osoby starsze umierają samotnie w szpitalach poradnie POZ nie działają ludzie są zastraszeni straszliwą zarazą maseczki niezgodne z kontytucją a pasterze kościoła zgadzają się na to wszystko ślepo wykonując bezsensowne zarządzenia których rządz ący sami nie przestrzegają.Kto ma stać na straży prawdy jak nie kościół?Chyba że jest całkowicie podporządkowany władzy.
AO
~Anna Oronska
10 sierpnia 2020, 12:54
Przepraszam, był bład w pierwszej liczbie. Liczba hospitalizowanych z powodu covid 19 - 25.07 - 1617 10.08 - 1929 Tak wiec liczba jednak WZRASTA Część CHORUJĄCYCH nie jest hospitalizowanych, przebywają w domu pod nadzorem lekarzy szpitalnych. Liczby nie są podawane. Hospitalizowane są tylko ciężkie przypadki
KN
Krzysiek Niepiekło
10 sierpnia 2020, 11:37
Ja powiem tak: Im więcej jest zakażonych, którzy nie chorują, tym jest lepiej dla nas wszystkich, bo problem jest tylko z tymi, którzy chorują. No a biskup nie potrafi odróżnić chorych od zakażonych i straszy, że rośnie liczba chorujących, a to raczej nie jest zgodne z prawdą. W statystykach rośnie tylko liczba wykrytych zakażeń. No a pewnie zakażonych jest wielokrotnie więcej od przypadków wykrytych. Więc jak się robi więcej badań, do automatycznie wykrywa się więcej przypadków. No i nie ma czym ludzi straszyć, bo na dzień dzisiejszy nic niepokojącego się nie dzieje. Problem może się pojawić około października, jak się znacznie ochłodzi, bo wtedy będą sprzyjające warunki dla grypy.
AO
~Anna Oronska
10 sierpnia 2020, 12:51
Liczba hospitalizowanych z powodu covid 19 - 25.07 - 16717 10.08 - 1929 Tak wiec liczba jednak WZRASTA Część CHORUJĄCYCH nie jest hospitalizowanych, przebywają w domu pod nadzorem lekarzy szpitalnych. Liczby nie są podawane. Hospitalizowane są tylko ciężkie przypadki

Skomentuj artykuł

Bp Libera do księży: nie można lekceważyć zasad bezpieczeństwa sanitarnego
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.