Bp Libera: kapłaństwo nie może służyć do zajmowania „pierwszych krzeseł”

Bp Libera: kapłaństwo nie może służyć do zajmowania „pierwszych krzeseł”
Fot. PTV Płocka Telewizja / Youtube
KAI /kb

Bp Piotr Libera w płockiej bazylice katedralnej przestrzegł pięciu przyszłych księży, którzy w czasie Mszy św. przyjmowali sakrament święceń kapłańskich, aby pamiętali co jest najważniejsze w ich posłudze. 

- Nie daj Boże, aby kapłaństwo służyło wam do zajmowania pierwszych krzeseł, do stawiania się ponad innymi. Żyjcie Bożym, skromnym, solidarnym, do cna uczciwym życiem polskiego księdza - mówił bp Piotr Libera do przyszłych księży w czasie Mszy św. z sakramentem święceń kapłańskich.

W bazylice katedralnej płockiej przyjęło go pięciu młodych mężczyzn. Bp Libera w czasie homilii podziękował diakonom za decyzję przyjęcia święceń kapłańskich.

To ważne, że w społeczeństwie i kulturze, która przekształciła w wartość „to, co płynne”, co nietrwałe, są młodzi mężczyźni, którzy nie boją się zaryzykować i podjąć zobowiązanie na całe życie: „zobowiązanie do miłości, której na imię służba”, do miłości na wieczność. Są gotowi zaświadczyć, że „Pan okazuje się zwycięzcą pośród ludzkich słabości”.

Biskup płocki poprosił przyszłych prezbiterów, aby jak najczęściej chodzili w sutannie, w koloratce, ale nigdy nie wykorzystywali ich dla schlebiania własnemu „ja”, do klerykalizmu. Niech znają swoją wartość, ale kapłaństwo nie może im służyć „do zajmowania «pierwszych krzeseł», do stawiania się ponad innymi”.

DEON.PL POLECA

- Bądźcie jak św. Józef - patron tego Roku i waszych święceń - mistrzami milczenia, słuchania słowa Bożego i rozeznawania. Kontynuujcie wielką pracę, którą od wieków wykonują kapłani, ucząc na tej ziemi wglądu w głąb duszy, ucząc dobroci serca, dźwigania krzyża i wierności – życzył biskup przyszłym księżom.

Dodał również, że ani świat, ani ci, którzy dzisiaj tak chętnie kłaniają się bożkom o imionach: popularność, sondaże, sukces, rozgłos - nie dostrzegą wartości ich pracy. Jednak nie trzeba na to zważać. Niech wpatrzeni w Chrystusa żyją życiem solidarnym z wiernymi, do których będą posłani – „Bożym, skromnym, do cna uczciwym życiem polskiego księdza”.

W czasie Eucharystii bp Piotr Libera udzielił pięciu diakonom święceń prezbiteratu. Otrzymali je: Kamil Mańkowski z parafii pw. św. Józefa w Rościszewie, Marcin Siemiątkowski z parafii pw. św. Katarzyny w Gradzanowie, Dariusz Kozłowski z parafii pw. św. Tomasza Apostoła w Dzierżeninie, Bartosz Krzyczkowski z parafii pw. Świętej Trójcy w Rypinie, Arkadiusz Ronowicz z parafii pw. św. Stanisława Kostki w Ostrowitem.

Za udzielenie święceń kapłańskich podziękował ks. Marcin Siemiątkowski: - Wiele ważnych dni było i jest w naszym życiu, ale 5 czerwca 2021 roku staje się najważniejszą dla nas datą. Dziś, w pierwszą sobotę czerwca, stajemy się kapłanami Chrystusa. Nie sposób nie podziękować dziś dobremu Bogu za to, że w swoim miłosierdziu wybrał nas na swoich kapłanów - powiedział neoprezbiter Kościoła płockiego.

W imieniu wszystkich nowo wyświęconych księży wyraził wdzięczność wszystkim osobom, które wspierały alumnów w drodze do przyjęcia sakramentu kapłaństwa.

Do sobotniego wydarzenia neoprezbiterzy przygotowywali się przez sześć lat formacji seminaryjnej.

W uroczystościach w bazylice katedralnej na Wzgórzu Tumskim uczestniczyli rodzice i bliscy nowych księży, proboszczowie z ich parafii pochodzenia, księża z diecezji, siostry zakonne, społeczność Wyższego Seminarium Duchownego z rektorem ks. prał. dr. Markiem Jaroszem.

Podczas uroczystości śpiewy wykonywał Chór Pueri et Puellae Cantores Plocenses, pod dyrekcją Anny Bramskiej, z akompaniamentem Wiktora Bramskiego.

Źródło: KAI / kb

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
red. Józef Augustyn SJ

Książka Sztuka bycia księdzem to swoisty podręcznik dla kapłańskiej formacji podstawowej i stałej. Ma służyć rozeznawaniu oraz samodzielnej, krytycznej i twórczej refleksji nad kapłańską postawą i posługą. Obejmuje sześć rozdziałów i ponad siedemdziesiąt artykułów różnych...

Skomentuj artykuł

Bp Libera: kapłaństwo nie może służyć do zajmowania „pierwszych krzeseł”
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.