Bp Libera: kto służy bliźniemu jest dzieckiem Bożym

Bp Libera: kto służy bliźniemu jest dzieckiem Bożym
(Fot. PTV Płocka Telewizja / Youtube)
KAI/dm

Na terenie parafii Kurowo w diecezji płockiej zainaugurowano działalność Środowiskowego Domu Samopomocy i Warsztatu Terapii Zajęciowej. Otwarcie poprzedziła Msza św. w intencji osób niepełnosprawnych i ich rodzin: - Kto służy bliźniemu, kto się nie wywyższa, kto stara się być bratem czy siostrą dla drugiego człowieka - może być nazwany dzieckiem Bożym - powiedział bp Piotr Libera do organizatorów i uczestników tych placówek.

W kościele parafii pw. św. Apostołów Piotra i Pawła w Kurowie biskup płocki Piotr Libera zaznaczył, że w oczach Stwórcy wszyscy ludzie są Jego synami i córkami. Sprawił to jedyny Nauczyciel - Chrystus.

- To właśnie On próbuje wciąż nas nauczyć, że ten, kto służy bliźniemu, ten, kto się nie wywyższa, ten, kto stara się być bratem czy siostrą dla drugiego człowieka, może być nazwany dzieckiem Bożym. Bo „Kto się wywyższa, będzie poniżony, a kto się poniża, będzie wywyższony”. Tylko taka postawa gwarantuje nam udział w Królestwie Bożym - podkreślił kaznodzieja.

Dodał, że każdy człowiek pragnie mieć obok siebie wiele osób, które są dla niego jak bracia i siostry. Czuje się szczęśliwy i bezpieczny, gdy wie, że w trudnej sytuacji może liczyć na pomoc innych.

Wyraził również przekonanie, że Środowiskowy Dom Samopomocy i Warsztat Terapii Zajęciowej w Ostrowach będą „prawdziwym domem, w którym człowiek człowiekowi niesie pomoc”. W miejscu tym będzie m.in. realizowana tzw. opieka wytchnieniowa, będąca ważnym elementem systemu pomocy społecznej. Takie placówki są niezbędne dla społeczności lokalnej. Ich organizatorzy są „współczesnymi Samarytaninami” dla osób niepełnosprawnych.

- Oni będą widzieli w was albo swoich braci i siostry, którzy służą profesjonalną pomocą, wkładając w nią swe serce, albo ze smutkiem zauważą, że są dla was tylko kolejnym pacjentem czy numerem na liście podopiecznych. Proszę was, abyście wybrali właściwą drogę swojej służby. Wiem, że to nie jest łatwa praca, jednak jest ona świadectwem, że we współczesnym świecie liczy się nie tylko pieniądz czy sukces, ale także poświęcenie, troskliwość czy po prostu miłość bliźniego - zaakcentował hierarcha.

Dodał, że podopieczni, czyli osoby niepełnosprawne, powinni pamiętać o wdzięczności. Słowo „dziękuję” wypowiedziane z serca doda skrzydeł opiekunom. Uśmiech, dobre słowo, cierpliwość i wyrozumiałość przyczynią się do tego, że w domu w Ostrowach „wszyscy poczują się jak w wielkiej rodzinie”.

Bp Libera życzył też, by dzieło to przyczyniło się do pomyślnego rozwoju środowiska, było prawdziwym centrum samopomocy, wokół którego rozwijają się też inne inicjatywy, zwłaszcza wolontariat.

KAI/dm

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Papież Franciszek, Domenico Agasso

Papież mówi głośno o tym, o czym sami boimy się nawet pomyśleć

Franciszek nie dzieli ludzi na wierzących i niewierzących. Wyciąga rękę do wszystkich i tłumaczy, że pandemia jest sygnałem alarmowym. „Potrzebujemy planu, by znów...

Skomentuj artykuł

Bp Libera: kto służy bliźniemu jest dzieckiem Bożym
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.