Bp Michał Janocha do młodzieży: poznawajcie historię waszych parafii

Bp Michał Janocha do młodzieży: poznawajcie historię waszych parafii
(fot. youtube.com)
KAI / ml

Ważne byście znali historię waszych kościołów parafialnych, katedr waszej diecezji, bo tam bije serce. Gdyby ich nie było, nie byłoby Polski i nie byłoby Kościoła. Kim wówczas byśmy byli? - zachęcał bp Michał Janocha.

XV Krajowe Forum Duszpasterstwa Młodzieży od piątku obraduje w Warszawie.
Wśród tematów zjazdu są ŚDM w Panamie, nowy program formacyjny dla młodzieży oraz przygotowania do październikowego Synodu Biskupów.

W obradach bierze udział ok. 200 uczestników z całego kraju. Jednym z punktów zjazdu była uroczysta msza św. w archikatedrze św. Jana Chrzciciela na Starym Mieście. Liturgii przewodniczył bp pomocniczy archidiecezji warszawskiej. Wraz z nim koncelebrował ją bp Marek Solarczyk.

W homilii bp Janocha zachęcał młodzież do budowania swojego życia na prawdziwej mądrości, która jest darem Boga. Podkreślił, że nie ma ona nic wspólnego z wiedzą, która jest sumą informacji czy inteligencją będącą pewną sprawnością umysłu. Mogą być one różnie wykorzystywane. Można być np.: profesjonalistą w zabijaniu, pornografii, czy wielu innych złych rzeczach. Również inteligencja może być wykorzystana ku złu. Jako przykład hierarcha wskazał na demony, które są bytami nie tylko inteligentnymi ale posiadają też wiedzę. - Szatan w końcu jest profesjonalistą. Nie ma on jednak tego, co ma Bóg i ci którzy do Niego należą - nie ma mądrości, która jest sztuką życia - powiedział bp pomocniczy archidiecezji warszawskiej.

Podkreślił, że początkiem mądrości jest bojaźń Boża. - Nie ma ona jednak nic wspólnego z lękiem, czy jakąś obsesją, ale jest świadomością tego kim człowiek jest przed Bogiem - zauważył kaznodzieja.

DEON.PL POLECA

- Siostrą mądrości jest pokora a więc prawda o samym sobie. Nie jest to jednak postawa wycofania się i chowania głowy w piasek. Pokora potrafi powiedzieć:" Nie." kiedy wszyscy mówią "Tak" i powiedzieć "Tak", jak wszyscy mówią "Nie". Jest ona bowiem zgodą na swoją ludzką kondycję zawieszoną na nitce Bożego Miłosierdzia - tłumaczył bp Janocha.

Zwrócił uwagę, że jednym przejawów mądrości jest świadomość własnej tożsamości, a więc swoich korzeni.

- Chociaż ich nie widać to dzięki nim drzewo istnie i to one ocalają je w czasie nawałnicy - mówił bp Janocha. Przywołując słowa kard. Stefana Wyszyńskiego, że "Naród, który nie zna swojej przeszłości, nie ma też przyszłości", zachęcał młodych ludzi do szacunku dla narodowej kultury i przekazywanej z pokolenia na pokolenie tradycji. - Ważne byście znali historię waszych kościołów parafialnych, katedr waszej diecezji - bo tam bije serce. Gdyby ich nie było, nie byłoby Polski i nie byłoby Kościoła. Kim wówczas byśmy byli? - pytał duchowny. Zwrócił przy tym uwagę, że wszyscy okupanci i zaborcy, niszcząc Polskę, niszczyli najpierw jej historię i zabytki - Chrońmy je, bo to są nasze korzenie - zaapelował bp pomocniczy archidiecezji warszawskiej.

Zachęcał młodzież by poznając historię swojego życia, Ojczyzny, kontynentu, a nawet planety czy wszechświata, odkrywała w niej przedziwną tajemniczą historię zbawienia która skupia się i koncentruje w tajemnicy śmieci i zmartwychwstania Jezusa Chrystusa.

Wśród tematów XV Krajowego Forum Duszpasterstwa Młodzieży są przygotowania do ŚDM w Panamie, nowy program formacyjny dla młodzieży, który ruszył wraz z początkiem Adwentu i zatytułowany jest "Oto Ja" oraz przygotowania do październikowego Synodu Biskupów.

- Tegoroczne obchody ŚDM przeżywane w Niedzielę Palmową w diecezjach, zbiegną się z końcem obrad presynodu, który odbędzie się w Rzymie - powiedział Przewodniczący Rady KEP ds. Duszpasterstwa Młodzieży bp Marek Solarczyk.

W Krajowym Forum Duszpasterstwa Młodzieży bierze udział ok. 200 delegatów z całego kraju. W ramach rekreacji młodzież miała okazję podziwiać panoramę stolicy z tarasu widokowego Pałacu Kultury i Nauki oraz zwiedzić ekspozycję w Centrum Nauki Kopernik. Zjazd zakończy się w niedzielę.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Bp Michał Janocha do młodzieży: poznawajcie historię waszych parafii
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.