Bp Milewski: dzięki spowiedzi nasz grzech „obumiera”

Bp Milewski: dzięki spowiedzi nasz grzech „obumiera”
Fot. EpiskopatNews / flickr / CC BY-NC-SA 2.0
8 miesięcy temu
KAI /kb

Sakrament pokuty i pojednania to najlepszy sposób na pozbycie się grzechu, jego „obumarcia.” Przypomniał o tym bp Mirosław Milewski w parafii Soczewka koło Płocka.

Wizytował parafię w roku 100. rocznicy jej erygowania. Bp Mirosław Milewski mówił, że już za kilkanaście dni rozpocznie się Triduum Paschalne.

W Ewangelii według św. Jana pada zapowiedź cierpienia, męki, śmierci i zmartwychwstania Jezusa. On jest „jak ziarno, które musi obumrzeć, by wydać stokrotny plon”. Jezus musi „stracić ziemskie życie”, by zyskać nowe, uwielbione i przemienione.

Kaznodzieja zaznaczył, że Wielki Post, to doskonała okazja do tego, aby odpowiedzieć sobie na pytanie, co w człowieku musi „obumrzeć”, jaki rodzaj egoizmu wymaga zmiany myślenia, co trzeba przewartościować, co można odbudować?

Może właśnie teraz jest najlepsza pora na to, aby coś za sobą zostawić i już do tego nie wracać?

"Być może psycholog, psychoterapeuta czy coach powie wam, że jak usiądziecie u niego na kanapie czy na kozetce i opowiecie o tym, co jest waszym problemem, to zaraz potem wszystko się wyprostuje, poprawi, polepszy. Ale Kościół katolicki w Wielkim Poście ma dla nas propozycję nie do odrzucenia – jest nią uczciwy rachunek sumienia, szczera spowiedź, solidne postanowienie poprawy. Nie ma dla katolika skuteczniejszej metody pozbycia się grzechu, jego <>, niż sakrament pokuty i pojednania" – zaakcentował bp Milewski.

Dodał, że spowiedź, to odnowienie przymierza z Bogiem, które zostało zerwane przez grzech. Dzięki spowiedzi Jezus otwiera przed człowiekiem nową drogę, stworzoną przez miłosierdzie.

Przed Wielkanocą każdy wierzący jest szczególnie wezwany, aby uznać siebie za grzesznika i prosić Boga o przebaczenie. Przebaczenie Boga może dać pokój, który prowadzi do wieczności. Przebaczenie niesie pojednanie, pozwala rozpocząć coś na nowo.

"Choć świat w telewizjach i mediach społecznościowych głosi co innego, nie dajmy sobie wmówić, że <>. Wbrew różnym trudnościom i pandemii, nie pozwólmy odebrać sobie Wielkiego Postu i Wielkanocy: nadziei na niebo, na świętych obcowanie, na spotkanie z bliskimi, którzy nie żyją już tu na ziemi. Tę wiarę i nadzieję daje nam zmartwychwstały Chrystus. On <<obumarł>> dla naszego dobra" – podkreślił bp Milewski</obumarł>.

Bp Milewski dokonał wizytacji parafii Soczewka. Jej proboszczem jest ks. Jerzy Jakubowski.

Parafia pw. Matki Boskiej Częstochowskiej w Soczewce w tym roku obchodzi 100-lecie istnienia. Została erygowana w 1921 roku w archidiecezji warszawskiej, a w roku 1925 znalazła się w granicach diecezji płockiej.

W roku 1927 bł. abp Antoni J. Nowowiejski, biskup płocki konsekrował neogotycki kościół. Nieopodal niego stoi pomnik ku czci ofiar totalitaryzmu.

We wrześniu 939 roku Niemcy strzałem w plecy zabili proboszcza ks. Pawła Kwiatkowskiego. Również jego następca ks. Józef Kossakowski trafił do obozu niemieckiego w Dachau.

Źródło: KAI / kb

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Józef Antos SJ, Wacław Królikowski SJ
20,94 zł
29,90 zł

Ksiądz Józef Antos, jezuita pochodzący z parafii Paszkówka, zebrał na kartach tej książki materiały do historii swojej rodzinnej parafii. Wykorzystał w tym celu przede wszystkim łacińskie dokumenty znajdujące się w miejscowym archiwum parafialnym. Przetłumaczone przez...

Skomentuj artykuł

Bp Milewski: dzięki spowiedzi nasz grzech „obumiera”
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.