Bp Muskus do sióstr zakonnych: styl życia, jaki obrałyście, nie jest popularny

Bp Muskus do sióstr zakonnych: styl życia, jaki obrałyście, nie jest popularny
Fot. Archidiecezja Krakowska / YouTube.com
KAI / tk

- Na sposób Maryi staracie się wypełniać codzienne obowiązki, nie zawsze zauważalne i doceniane przez innych, często na drugim planie. To nie jest styl popularny, również w Kościele – mówił bp Damian Muskus OFM w Niepołomicach do Sióstr Niepokalanego Serca NMP.

Jedyne w Polsce zgromadzenie habitowe, które odwołuje się w swej nazwie do Niepokalanego Serca Maryi, obchodziło święto patronalne.

Mszę św. w kaplicy Domu Generalnego Sióstr Niepokalanego Serca NMP w Niepołomicach odprawił bp Damian Muskus OFM.

Rozważając tajemnicę Serca Maryi, przywołał słowa papieża Franciszka, który mówił, że „Maryja jest Matką, która trzyma nas za rękę podczas codziennej wędrówki, dzięki czemu nikt z nas nie jest sierotą w świecie pełnym sierot”. – Jestem przekonany, że wy, na co dzień żyjące prawdą o macierzyńskim Sercu Niepokalanej, również nie czujecie się osamotnione, że codzienna bliskość Maryi pomaga wam żyć mądrze i w poczuciu bezpieczeństwa – podkreślał.

Siostry Niepokalanego Serca NMP to zgromadzenie habitowe, które realizuje swój charyzmat, służąc Kościołowi przez naśladowanie Matki Najświętszej i ewangelicznych niewiast. Siostry wypełniają powołanie, oddając się codziennej modlitwie i podejmując różnorakie prace apostolskie. Katechizują w szkołach i przedszkolach, a także posługują w parafiach. Duchowość maryjną popularyzują wśród dzieci i młodzieży, zakładając grupy Dzieci Maryi i Krucjaty Niepokalanej.

– Obrałyście styl Maryi za styl waszego życia. Jest to styl cichości i pokory, łagodności i prostoty. Na sposób Maryi staracie się wypełniać codzienne obowiązki, nie zawsze zauważalne i doceniane przez innych, często na drugim planie. To nie jest styl popularny, również w Kościele – przyznał krakowski biskup pomocniczy. – Tak jednak, jak Jezus potrzebował Matki, tak Kościół potrzebuje was i waszego wiernego, cierpliwego świadectwa, które mówi o ludzkim obliczu wspólnoty uczniów Pana – dodał.

– Przez swoją posługę przekonujecie świat o tym, że to, co najcenniejsze, wcale nie musi być nachalne i krzykliwe. Prawdziwą odwagą serca wykazują się dziś ci, którzy pragną kochać Boga i ludzi niejako „na zapleczu” wielkich spraw świata i Kościoła. Ta miłość, choć nie zawsze dostrzegana, jest jednak życiodajną siłą, niezbędną jak powietrze wypełniające płuca – stwierdził.

Bp Muskus przytoczył ponadto obietnicę Pani Fatimskiej: „Moje Niepokalane Serce zwycięży”.

– Ona zwycięża w prostych gestach dobra. Zwycięstwem Niepokalanej jest każde ludzkie serce, które poznało Jej Syna i pokochało Go do głębi – mówił hierarcha, życząc siostrom, by wraz z Maryją zwyciężały w „czynieniu dobra, wnoszeniu pokoju, dzieleniu się serdeczną miłością z ludźmi, których spotykacie na swoich drogach”.

Źródło: KAI / tk

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Marek Wójtowicz SJ

Maryja najlepszą przewodniczką na drodze wiary

Matka Kościoła, Królowa Polski, Boża Rodzicielka. Maryja. Znamy Ją dobrze i czujemy się przy Niej bezpiecznie, nawet gdy spotykają nas rozmaite trudności. Wiemy, że otacza nas opieką i w...

Skomentuj artykuł

Bp Muskus do sióstr zakonnych: styl życia, jaki obrałyście, nie jest popularny
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.