Bp Muskus: takim ludziom monotonia codzienności może się wydawać krzyżem nie do zniesienia

Bp Muskus: takim ludziom monotonia codzienności może się wydawać krzyżem nie do zniesienia
fot. Archidiecezja Krakowska / YouTube
KAI / pk

W świecie, gdzie wartość doświadczenia mierzy się liczbą wrażeń, oryginalnych zajęć, spełnionych marzeń, heroizm zwyczajnego życia nie jest ani atrakcyjną, ani pociągającą propozycją - mówił bp Damian Muskus OFM, który w bazylice franciszkanów w Krakowie przewodniczył uroczystości zakończenia Roku Anieli Salawy. Został on ogłoszony z okazji 100. rocznicy śmierci krakowskiej służącej i mistyczki.

Msza św. została odprawiona w kościele, w którym Aniela Salawa często się modliła. Tutaj również znajduje się sarkofag z jej relikwiami.

DEON.PL POLECA
- Szła przez życie wytrwale drogą pokory i dziecięcej ufności, dzięki czemu widzimy ją dziś w gronie tych świętych, którzy wybrali skromną maleńkość, a nie efektowne życie - mówił o bł. Salawie bp Muskus, przywołując m.in. św. Franciszka z Asyżu, św. Teresę od Dzieciątka Jezus czy św. Faustynę Kowalską. - To świętość, która nie szuka swego, nie promuje się na plakatach, nie jest imponująca i podziwiana. Na taką drogę bardzo trudno się zgodzić nawet skądinąd gorliwym chrześcijanom - podkreślał hierarcha.

Jego zdaniem, trudno dziś zrozumieć taki styl, jaki proponuje błogosławiona Aniela. - Wydaje się, że heroizm zwyczajnego życia w świecie, gdzie wartość doświadczenia mierzy się liczbą wrażeń, oryginalnych zajęć, spełnionych marzeń, nie jest ani atrakcyjną, ani pociągającą propozycją - ocenił.

Monotonia codzienności "krzyżem nie do zniesienia"

Krakowski biskup pomocniczy zauważył, że dziś nawet w życiu duchowym głębia prostego "Ojcze nasz" przegrywa czasem z szukaniem wymyślnych modlitewnych doznań. - Człowiekowi, który zajmuje się kolekcjonowaniem przeżyć i wszystkie swoje siły koncentruje na tym, by się realizować w możliwie najdoskonalszy sposób, monotonia codzienności może się wydawać krzyżem nie do zniesienia - dodał.

Kaznodzieja zachęcał, by nie zapominać o "skromnych, anonimowych ludziach, którzy idą przez życie prostą, nieefektowną drogą wierności zwyczajnym obowiązkom, pozornej monotonii dnia wypełnionego modlitwą i pracą, w cichej bliskości z umiłowanym Panem".

- Pomyślmy o niedostrzegalnych, żyjących na drugim planie świata ewangelicznych prostaczkach, którzy zmieniają rzeczywistość nie spektakularnymi dokonaniami i głośnym świadectwem, ale pokorą i służbą - zaznaczył bp Muskus.

Kim była Aniela Salawa?

Aniela Salawa urodziła się 9 września 1881 r. w Sieprawiu pod Krakowem jako jedenaste dziecko Bartłomieja i Ewy z domu Bochenek. Ukończyła dwie klasy szkoły elementarnej. W wieku 16 lat rozpoczęła pracę jako pomoc domowa w Krakowie. Przystąpiła do Stowarzyszenia Sług Katolickich św. Zyty, które miało na celu ochronę służących i opiekę nad dziewczętami.

Miała głębokie pragnienie żarliwej modlitwy i zbliżania się do Boga, często spowiadała się i przyjmowała Komunię św. Myślała o wstąpieniu do klasztoru, ale spowiednik odradził jej ten krok. Za cel swego życia przyjęła rolę służącej. Codzienne obowiązki poprzedzała modlitwą, najczęściej w kościele franciszkanów, a w niej w kaplicy Męki Pańskiej, gdzie często odprawiała Drogę Krzyżową.

W 1911 r. rozchorowała się ciężko. Wkrótce wstąpiła do III Zakonu św. Franciszka. W latach I wojny światowej została w Krakowie, aby służyć pracą w szpitalach wobec rannych żołnierzy i chorych dzieci, a nawet pomagać jeńcom wojennym. Całą pensję rozdawała chorym i biednym.

Po zwolnieniu ze służby w 1916 roku schorowana i niezdolna do pracy Aniela przeżyła dzięki pomocy koleżanek służących. W marcu 1922 roku jej stan pogorszył się na tyle, że przewieziono ją do Szpitala św. Zyty przy ul. Mikołajskiej 20, gdzie zmarła 12 marca 1922 r.

Pochowano ją na cmentarzu Rakowickim. Bezpośrednio po II wojnie światowej franciszkanin o. Joachim R. Bar zgromadził materiał do I procesu kościelnego (informacyjnego), który odbył się w Kurii Metropolitalnej w Krakowie. 13 maja 1949 r. szczątki przyszłej błogosławionej zostały przeniesione do kaplicy Męki Pańskiej w bazylice franciszkańskiej.

Uroczystości beatyfikacyjne odbyły się na Rynku Głównym w Krakowie 13 sierpnia 1991 r., a przewodniczył im papież Jan Paweł II. Błogosławiona Aniela Salawa jest patronką Franciszkańskiego Zakonu Świeckich w Polsce. Jej święto patronalne przypada 9 września, w dzień urodzin Anieli.

Źródło: KAI / pk

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Benedykt XVI

W świecie, w którym Bóg stał się Wielkim Nieobecnym, słowa Benedykta XVI są jak światło w ciemności, jak pokarm dla zgłodniałej duszy. To nie tylko nauczanie, ale i świadectwo człowieka, który genialnie łączy wiedzę kilku...

Skomentuj artykuł

Bp Muskus: takim ludziom monotonia codzienności może się wydawać krzyżem nie do zniesienia
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.