Bp Nitkiewicz: biskup nie może patrzeć na wiernych jak na swoich poddanych

Bp Nitkiewicz: biskup nie może patrzeć na wiernych jak na swoich poddanych
Fot. SanTeos PL / YouTube
2 lata temu
KAI / pk

Ani biskup, ani proboszcz nie mogą patrzeć na wiernych, jak na swoich poddanych - wskazywał bp Krzysztof Nitkiewicz 6 października podczas poświęcenia kościoła w Brzezinach Stojeszyńskich.

Na wspólnej modlitwie w kościele pw. Miłosierdzia Bożego i Matki Bożej Fatimskiej obecni byli kapłani budowniczy świątyni, samorządowcy, dyrektorzy szkół oraz licznie przybyli parafianie. W homilii biskup przypominał, że Kościół jest dziełem Bożym, o którym Chrystus mówi: „Mój Kościół”.

Kiedy się z nim utożsamiamy, używając określenia „nasz Kościół”, „moja diecezja”, „moja parafia”, to nie znaczy, że one należą do nas i możemy podejmować arbitralnie decyzje. Tylko Chrystus jest głową Kościoła. Z Niego, jak mówi św. Paweł apostoł: „Całe Ciało, zaopatrywane i utrzymywane w całości dzięki wiążącym połączeniom członków, rośnie Bożym wzrostem” (Kol 2,19). Powinniśmy być więc posłuszni słowu Bożemu, zasadom, które określił Pan Jezus w Ewangelii, a także w Jego imieniu papież oraz kolegium biskupów – wyjaśniał ordynariusz.

Hierarcha podkreślał, że w diecezji i w parafii mamy być dla siebie siostrami i braćmi, służyć Bogu i sobie nawzajem.

Każdy posiada oczywiście własną misję do spełnienia, swoje prawa i obowiązki. One są różne, lecz w oczach Boga jesteśmy sobie równi. Ani biskup, ani proboszcz nie mogą patrzeć na wiernych jak na swoich poddanych i na odwrót podobnie. Bo są również tacy, którzy chcieliby, żeby inni za nich decydowali i wszystko robili. O ile w świecie liczą się skuteczność, produktywność i naturalnie dobre wrażenie, dla Boga wystarczą nawet małe rzeczy, ale uczynione z miłością. Cieszmy się z nich, dziękujmy za nie, prosząc jednocześnie o natchnienie i moc, abyśmy mogli uczynić jeszcze więcej – wskazywał bp Nitkiewicz.

Ani biskup, ani proboszcz nie mogą patrzeć na wiernych jak na swoich poddanych i na odwrót podobnie.

Po homilii ordynariusz dokonał obrzędu poświęcenia kościoła, namaszczając olejem świętym ołtarz oraz ściany budowli, jako znak ofiarowania parafialnej świątyni na wyłączną służbę Bogu.

Ks. Krzysztof Woźniak, proboszcz parafii, poinformował, że wierni do tej uroczystej chwili przygotowywali się przez tygodniowe misje, które prowadzili ojcowie redemptoryści. Podziękował parafianom, dzięki którym udało się w ostatnim czasie odnowić prezbiterium, zakupić ograny do świątyni i pomalować wnętrze.

Nazwa Brzeziny Stojeszyńskie pochodzi od nazwiska Stojeszyńskich, na których majątku powstała wieś. Pierwsze wzmianki o miejscowości pochodzą z roku 1718. Przynależała wtedy do parafii Potok Wielki. Natomiast Brzeziny Stojeszyńskie jako parafia została erygowana w 1984 roku.

Pierwszym proboszczem został ks. Aleksander Zeń, który rozpoczął budowę kościoła pw. Miłosierdzia Bożego i Matki Bożej Fatimskiej. Wybudowany został na działce ofiarowanej przez mieszkańców Brzezin. Dzięki staraniom ks. Krzysztofa Woźniaka wymieniono pokrycie dachowe świątyni, wykonano tabernakulum, stacje Drogi Krzyżowej oraz zrealizowano wiele innych prac.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Bp Nitkiewicz: biskup nie może patrzeć na wiernych jak na swoich poddanych
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.