Bp Nitkiewicz: niektórzy chcą być księdzem "po swojemu", lekceważąc Ewangelię i prawo kanoniczne

Bp Nitkiewicz: niektórzy chcą być księdzem "po swojemu", lekceważąc Ewangelię i prawo kanoniczne
(fot. SanTeos PL / youtube.com)
2 lata temu
KAI / pch

Dzisiaj niektórzy chcą być księdzem "po swojemu", lekceważąc Ewangelię i prawo kanoniczne - mówił bp Krzysztof Nitkiewicz podczas posiedzenia Komisji Głównej III Synodu Diecezji Sandomierskiej, które odbyło się 6 kwietnia w Sandomierzu.

W trakcie obrad Joanna Szmuc, przewodnicząca Komisji ds. Świeckich zreferowała zmiany, jakie komisja wprowadziła do tekstu roboczego w dziedzinie formacji osób świeckich oraz zaproponowała uściślić zapisy odnoszące się do nadzwyczajnych szafarzy Komunii świętej.
Popierając tę sugestię, bp Nitkiewicz wyraził opinię, że konieczne jest uszczegółowienie także innych przepisów, dotyczących np. relacji pomiędzy proboszczem i wikariuszem oraz dobór materialnych.
- Dzisiaj niektórzy chcą być księdzem "po swojemu", lekceważąc Ewangelię i prawo kanoniczne. Szkodzą w ten sposób sobie i całemu Kościołowi. To jest oczywiście problem ich wiary, którego nie rozwiążą nawet najlepsze przepisy. One jednak mogą być pomocne, podobnie jak stała formacja duchowa i intelektualna - wskazał hierarcha.
Komisja Główna zaleciła także podjęcie tematu księży posługujących na misjach oraz kapłanów "fidei donum", którzy pracują w diecezjach poza granicami Polski. Omówiono także propozycje odnoszące się do osób konsekrowanych oraz do struktur diecezji.
Ks. Witold Płaza, sekretarz generalny synodu podkreślił, że aktualnie napływają uwagi i sugestie od dekanalnych zespołów synodalnych, które obradowały nad kolejnymi rozdziałami dokumentu roboczego.
Sekretarz dodał, że otrzymane postulaty będą przekazywane do dyskusji poszczególnym komisjom tematycznym. Przypomniał również o przypadającej 26 maja "niedzieli synodalnej", podczas której duszpasterze mają obowiązek informowania wiernych o pracach synodu i szczególnej modlitwy w intencji jego prac.
W obradach Komisji Głównej III Synodu Diecezji Sandomierskiej uczestniczyli: bp Krzysztof Nitkiewicz i bp Edward Frankowski razem z pozostałymi członkami komisji synodalnej. Kolejne posiedzenie zaplanowano na 3 czerwca.
Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Bp Nitkiewicz: niektórzy chcą być księdzem "po swojemu", lekceważąc Ewangelię i prawo kanoniczne
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.