Bp Piotr Greger: Górnicy zasługują na większe bezpieczeństwo i szacunek

Bp Piotr Greger: Górnicy zasługują na większe bezpieczeństwo i szacunek
Bp Piotr Greger: Górnicy zasługują na większe bezpieczeństwo i szacunek (fot. episkopat.pl / flickr.com).
KAI

Podczas uroczystych Mszy Barbórkowych w Jawiszowicach i Brzeszczach bp Piotr Greger zaapelował o większe wsparcie dla górników i ich rodzin. W ostrych słowach skrytykował niewystarczające działania na rzecz poprawy bezpieczeństwa w sektorze górniczym oraz zwrócił uwagę na ich wkład w budowę gospodarki i przemiany społeczne w Polsce.

  • Apel o bezpieczeństwo górników: Bp Piotr Greger wyraził zaniepokojenie niewystarczającymi działaniami na rzecz poprawy bezpieczeństwa w górnictwie i wezwał do większej troski o ich przyszłość.
  • Podkreślenie roli górników: Duchowny przypomniał o kluczowym wkładzie górników w budowę gospodarki kraju oraz ich zaangażowaniu w ważne wydarzenia historyczne, takie jak protesty z lat 80.
  • Solidarność i odpowiedzialność: Biskup zaapelował o jedność społeczności górniczej, zwłaszcza w niesieniu pomocy potrzebującym, szczególnie w trudnym okresie zimowym.
  • Krytyka nieprzemyślanych obietnic: Ostrzegł przed składaniem obietnic bez pokrycia, które prowadzą do konfliktów i rozczarowań.
  • Nadzieja w Ewangelii: Odwołując się do hasła roku duszpasterskiego "Pielgrzymi nadziei", biskup zachęcił do życia w oparciu o nadzieję i wartości ewangeliczne.
  • Poświęcenie sztandaru: Bp Greger poświęcił nowy sztandar Zakładu Górniczego w Brzeszczach, podkreślając symboliczne znaczenie tego wydarzenia.
  • Uroczysta oprawa: Msze św. odbyły się z udziałem górników w mundurach, pocztów sztandarowych oraz przedstawicieli dyrekcji kopalni.

Na terenie pierwszej z tych parafii mieszka najwięcej czynnych i emerytowanych górników. Z kolei parafia brzeszczańska jest tylko kilka miesięcy młodsza od działającej tu kopalni, która powstała w 1903 roku.

W kontekście wspomnienia liturgicznego św. Barbary biskup nawiązał do symboliki eucharystycznej i roli świętej jako patronki górników. Wskazał na trudności związane z zawodem i zwrócił uwagę na potrzebę solidarności, troski o bezpieczeństwo górników oraz wsparcia dla potrzebujących w społeczeństwie. Skrytykował brak skutecznych działań ze strony władz, mających na celu rozwiązanie problemów sektora górniczego.

- Praca w górnictwie nadal należy do jednej z najbardziej niebezpiecznych. Istnieją także uzasadnione obawy odnośnie do dalszych losów tego sektora przemysłu. Cały kraj znajduje się w sytuacji trudnej, stąd pewien odcinek tych problemów ponoszą także górnicy. To jest zrozumiałe i można łatwo wytłumaczyć. Natomiast nie jest rzeczą sprawiedliwą, że tak stosunkowo niewiele do tej pory zrobiono, aby zagwarantować górnikom bezpieczeństwo i uwolnić od niepokoju o swoją przyszłość. To temat ogromnie istotny, wciąż żywy i dotyczący losów tysięcy rodzin we wszystkich polskich zagłębiach węglowych - zaznaczył.

Górnicy są kluczowi dla gospodarki kraju 

Zauważył, że górnicy odgrywali kluczową rolę w budowie gospodarki kraju, szczególnie w okresie PRL-u i transformacji ustrojowej. Przypomniał o ich zaangażowaniu w wydarzenia społeczne, takie jak protesty w 1980 i 1988 roku, które przyczyniły się do zmian ustrojowych w Polsce. Wspomniał tragiczne wydarzenia z grudnia 1981 roku, kiedy w kopalni "Wujek" zginęło dziewięciu górników.

- Odpowiedzialność i troska o dobro wspólne wymaga, aby przestrzec przed rzucaniem obietnic, które nie mają szans powodzenia. To nie rozwiązuje żadnego konfliktu, raczej rodzi następne nieporozumienia - przestrzegł.

Kaznodzieja podkreślił, że mimo trudności, z jakimi borykają się górnicy, nie powinni się oni zamykać wyłącznie w kręgu swoich problemów. Wskazał, jak ważne jest, by dostrzegać osoby jeszcze bardziej potrzebujące, żyjące w biedzie i ubóstwie.

"Pielgrzymi nadziei"

- Jest to zadanie ogromnie ważne i aktualne w kontekście pory zimowej, która przed nami. Niech solidarna troska całej górniczej społeczności o ludzi słabych, biednych i opuszczonych będzie odpowiedzią na wyzwania naszych czasów. Warto w tym kontekście przywołać myśl św. Jana Pawła II, że nie ma prawdziwego rozwiązania żadnej kwestii społecznej poza Ewangelią - stwierdził.

Nawiązując do hasła nowego roku duszpasterskiego - "Pielgrzymi nadziei" - biskup zachęcił do kształtowania swojej codzienności w oparciu o niezachwianą nadzieję.

Biskup poświęcił nowy sztandar Zakładu Górniczego w Brzeszczach, który należy obecnie do Południowego Koncernu Węglowego S.A.

Na Mszach św. obecni byli górnicy ze swoimi sztandarami, a niektórzy ubrali się w górnicze mundury. Nie zabrakło przedstawicieli dyrekcji kopalni.

Źródło: KAI

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Viktor E. Frankl

Inspirujące uzupełnienie Człowieka w poszukiwaniu sensu

Viktor Frankl. Wpływowy psychiatra i autor jednej z najważniejszych książek naszych czasów. Korespondował z Freudem, uczył się od Adlera. Szybko porzucił spisane przez nich teorie, by stworzyć jeden z...

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Bp Piotr Greger: Górnicy zasługują na większe bezpieczeństwo i szacunek
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.