Bp Piotrowski: mamy obowiązek modlić się za misje i misjonarzy

Bp Piotrowski: mamy obowiązek modlić się za misje i misjonarzy
(fot. misyjne pl / youtube.com)
KAI / kk

Ciąży na nas niejako obowiązek modlitwy za misje i misjonarzy, a każdy ochrzczony nosi w sobie wielki dynamizm misyjny - powiedział bp Jan Piotrowski w programie "Misjonarz na Post" zrealizowanym z okazji Tygodnia Misyjnego.

Biskup kielecki, mający wieloletnie doświadczenie misyjne w pracy w Kongo i Peru zauważa, że wciąż aktualna jest prośba Pana Jezusa: "proście o nowych żniwiarzy, bo żniwo jest wielkie". Przypomina, że modlitwa o misję stanowi integralną część każdej wspólnoty misyjnej, zarówno w dojrzałych Kościołach Polski czy Europy, jak i w tych młodych - Azji czy Afryki, a Tydzień Misyjny stanowi zachętę, zgodnie z intencją papieża Franciszka do modlitwy w intencji misji i misjonarzy, gdyż to "człowiek jest najlepszym narzędziem komunikowania Dobrej Nowiny". - Współpraca misyjna we wszystkich obszarach życia Kościoła - dzieci, młodzieży, dorosłych - może stać się darem dla misjonarzy przez modlitwę - mówi bp Piotrowski. Przypomina także zachętę św. Jana Pawła II wobec dzieci, z których każde może ofiarować dar modlitwy za misję.

- Cieszę się, że Kościół w Polsce podejmuje te wyzwania nie tylko w Tygodniu Misyjnym, ale przez cały rok, który jest naszym osobistym czasem uświęcenia i czasem modlitwy za misjonarzy - podkreśla biskup kielecki.

Na świecie pracuje obecnie 2004 polskich misjonarzy. Obok ewangelizacji zajmują się też poprawą jakości życia ludzi, wśród których pracują. Budują studnie, ośrodki zdrowia czy placówki edukacyjne. Oprócz wsparcia materialnego potrzebne jest także to duchowe. O. Marcin Wrzos OMI, pomysłodawca akcji modlitewnego wsparcia misjonarzy "Misjonarz na Post" - redaktor naczelny "Misyjnych Dróg", o tę modlitwę prosi. Aby miała ona charakter stały, regularny wystarczy wypełnić krótki formularz. Wymaga się w nim jedynie imienia, nazwiska i adresu e-mail, na który przyjdzie informacja z danymi wylosowanego misjonarza. Każdy indywidualnie wybiera formę duchowego wspierania przypisanego misjonarza lub misjonarki.

"Misjonarz na Post" ma na celu przypomnienie, jak wielką pracę podejmują na co dzień misjonarze i zachęcenie do udzielenia im duchowego wsparcia, które nic nie kosztuje. Organizatorzy mają nadzieję do przekonania uczestników akcji, aby modlili się za misjonarzy przez cały rok.

Honorowy patronat nad akcją objęli abp Stanisław Gądecki, przewodniczący KEP i metropolita poznański oraz bp Jerzy Mazur SVD, przewodniczący Komisji Episkopatu Polski ds. Misji.

Szczegóły programu i pełna wypowiedź bp. Jana Piotrowskiego, są dostępne na stronie internetowej diecezji kieleckiej.

Diecezja kielecka realizuje zadania misyjne Kościoła na wielu polach, m.in. wsparcia finansowego i zbiórek na liczne projekty dla misji, jak budowa studni, klinik, szkół, finansowanie operacji. Sześciu kapłanów diecezji kieleckiej to misjonarze Ad gentes na Jamajce, w Peru i Brazylii, na Wybrzeżu Kości Słoniowej; ośmiu księży oraz m.in. wędrownych katechistów ewangelizuje w wielu krajach, ponadto ok. 30 osób z diecezji kieleckiej posługuje w krajach misyjnych.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Bp Piotrowski: mamy obowiązek modlić się za misje i misjonarzy
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.